İHD: Türkiye ve Suudi Arabistan sorumluluktan kurtulamaz

İHD “Türkiye devleti, Cemal Kaşıkçı’nın yaşam hakkını korumakla yükümlüdür ve akıbeti hakkındaki belirsizlikten ve başına gelenlerden sorumludur” açıklamasını yaptı.

İHD: Türkiye ve Suudi Arabistan sorumluluktan kurtulamaz

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdiğinden bugüne dek kayıp olmasına dair konsolosluk önünde bugün basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti açıklansın, sağ olarak ailesine teslim edildin” dendi.

Cemal Kaşıkçı’dan, resmi işlemler için konsolosluğa girdiği 2 Ekim, saat 13.00’ten beri haber alınamıyor. Suudi Arabistan Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında olmadığını iddia ediyor. Savcılık, olayla ilgili soruşturma başlattı, gücenlik ügçleir konsolosluk binasında Suudi Arabistan’ın izniyle inceleme yapacak.

Öldürüldüğü iddia edilen Kaşıkçı’nın konsolosluğa giriş görüntüleri de Washington Post gazetesince bugün yayınlandı. 

“Suudi ve Türkiyeli yetkililer akıbetini açıklamıyor”

İHD’nin açıklamasında, belirsizliğin devam ettiği hatırlatıldı ve iddialara yer verildi:

“Kimi haber kaynakları, Suudi Arabistan kralını eleştiren yazıları ve muhalif kimliği ile bilindiği için Jamal’ın tehdit altında olduğunu ve konsolosluk içinde öldürüldüğünü ileri sürüyor.

“Ne Suudi Arabistan yetkilileri ne de Türk yetkilileri Kaşıkçı’ya ne olduğunu söylüyor.

“Bir gazeteci konsolosluk sınırları içinde kaybedildi, ailesi ve kamuoyu sekiz gündür ondan haber alamıyor.

“Türkiye’nin de tam sorumluluğu sözkonusu”

“Zorla kaybetme insanlığa karşı bir suçtur ve İnsan Hakları Derneği kurulduğu 1986’dan bu yana gözaltında kaybedilenler için, bu suçun önlenmesi için mücadele ediyor.

“Cumartesi Anneleri/İnsanları 23 yıldır gözaltında kaybedilen yakınlarını arıyor, adalet talep ediyor, devleti inkarından vazgeçirmeye çalışıyor.

“Kaşıkçı’nın kaybolmasında da konsolosluk yetkililerinin yanında, ülke toprakları üzerinde kurulu bir konsoloslukta yaşanan bu zorla kayıp olayından dolayı Türkiye Devletinin de tam sorumluluğu sözkonusu.”

“Suudi Arabistan ispatlamak zorunda”

Suudi Arabistan Konsolosluğu, binasında arama yapılmasına izin vermekle sorumluluğundan kurtulamaz, Kaşıkçı’nın konsoloslukta baskı görmediğini ve sağ salim çıktığını ispatlamak zorunda.

“Türkiye devleti, ülkesinde yaşayan herkesin ve Kaşıkçı’nın yaşam hakkını korumakla yükümlüdür ve akıbeti hakkındaki belirsizlikten ve başına gelenlerden sorumludur.”

Cemal Kaşıkçı hakkında

Gazeteci, yazar. 59 yaşında.

Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Selman’a karşı muhalif görüşleriyle biliniyor ve Washington Post’ta da bu konuda yazıyordu.

Muhammed bin Selman’ın reform uygulamalarını eleştirip tepki çekmesinin ardından geçen yıl ülkesini terk edip ABD’ye yerleşti.

Daha önce de Al Arab Yayın Grubu'nun genel müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği görevinde bulundu. Bir dönem de İngiltere'deki Suudi Büyükelçiliği'nde medya danışmanlığı yaptı. 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler