İHD: Adalet aramaktan vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri'nin yanındayız

İHD İstanbul Şubesi, Bakan Soylu ve AKP Sözcüsü Çelik’in açıklamalarına karşı, “Cumartesi Anneleri, hükümetten gelen bu karalama ve çarpıtma içeren saldırıları 23 yıl 3 aydır süren mücadele tarihleri ile boşa çıkarmaya devam edecektir” dedi.

İHD: Adalet aramaktan vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri'nin yanındayız

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemlerine izin verilmeyeceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Yazılı yayımlanan açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik ifadeleri de eleştirildi.

Açıklamada Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın hükümet yetkililerine cevap vermek ve bundan sonra yoluna nasıl devam edeceklerini anlatmak üzere yarın (31 Ağustos) toplantı yapılacağı bilgisi de verildi.

“Toplumda kargaşa isteniyor”

İHD’nin açıklamaları şöyle:

“Tahrik içeren açıklamalar; Cumartesi Anneleri’nin mücadelesinin engellenmesi, hakikatlerin gizlenerek suçluların korunmak istenmesi yanında, barışçıl bir sivil itaatsizlik eylemini provoke ederek,  toplumun geniş bir kesimi tarafından sahiplenilen Cumartesi Anneleri üzerinden toplumun bir kargaşaya sürüklenmek istendiğini de gösteriyor.

“Karalamalar boşa düşecek”

“Yaşanan siyasi ve ekonomik krizi perdelemek için, yaratılacak bu kargaşadan beslenmek isteyenlere karşı toplumu uyanık olmaya çağırırken, diyoruz ki; Cumartesi Anneleri, hükümetten gelen bu karalama ve çarpıtma içeren saldırıları 23 yıl 3 aydır süren mücadele tarihleri, yüreklerinin gücü ve alınlarının akıyla boşa çıkarmaya devam edecektir.

 “Bir kez daha, hükümetin Cumartesi Anneleri’ne yönelik hakaret ve karalama içeren söylemlerini, yaklaşımlarını ve Cumartesi Anneleri’ne saldırarak demokrasi güçlerinin ve duyarlı kesimlerin tahrik edilmeye çalışılmasını kınıyoruz.

"Yanlarındayız"

“Bizler insan hakları savunucuları olarak, Cumartesi Anneleri’nin her zaman hakikat ve adalet taleplerinin sesi, soluğu olmaya devam edeceğiz.

“Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kayıplarını aramaktan ve adalet istemekten vazgeçmeyecek. Bizler yanlarında olacağız.”

1995'ten beri Galatasaray meydanında mücadele

Hakikat Adalet Hafıza Merkezinin verilerine göre, zorla kaybedildiği tespit edilen toplam 1352 kişi var.

Bir grup kayıp yakını ve hak savunucusu “kayıplar son bulsun, akıbetleri açıklansın, sorumlular yargılansın” talebiyle 27 Mayıs 1995 cumartesi günü saat 12.00’de İstanbul, İstiklal Caddesi Galatasaray meydanında oturdu. Arada polis müdahaleleri olsa da 169 hafta kesintisiz Galatasaray Lisesi’nin önünde oturuldu.

170. haftada, 15 Ağustos 1998'de başlayan güvenlik güçlerinin saldırısı, 7 ay sürdü . Her cumartesi, yani tam 31 kez, gözaltılar yaşandı. Cumartesi Anneleri/İnsanları 13 Mart 1999'da güvenlik güçlerinin saldırıları nedeniyle belirsiz bir süre Galatasaray oturmalarına ara verdiklerini açıkladılar. Yedi aylık sürede toplam 431 kişi, birkaç saatten beş güne kadar varan sürelerde gözaltında tutuldu, dövüldü, tartaklandı, yerlerde sürüklendi, hakarete uğradı.

Bu insanların hep birlikte gözaltında kaldığı süre 932 gün oldu. Toplam 84 günlük iş göremez raporu alındı. Bununla da kalmayıp haklarında, "polise mukavemet"ten, "toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına" muhalefetten davalar açıldı. Hatta, okuma yazma bilmeyen kadınlar gözaltı hücreleri duvarlarına yazı yazmaktan yargılandı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, kayıpların bulunup faillerin yargılanması talebiyle 27 Mayıs 1995’te Galatasaray Meydanı’nda başlattıkları oturma eylemine 31 Ocak 2009’da yeniden başladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler