İfade özgürlüğü peşinde çeyrek yüzyıl!

25 yıl önce kurulan 'Düşünce Suçuna Karşı Girişim' çeyrek asırı geride bıraktı. ''İfade Özgürlüğü Peşinde Çeyrek Yüzyıl'' başlığı ile bir video yayınlayan girişim, videoda 25 yıl boyunca yaşanan serüvene ve mücadeleye dair bilgiler verdi.

İfade özgürlüğü peşinde çeyrek yüzyıl!

Şanar Yurdatapan'ın konuşması ile başlayan videoda Yurdatapan,"Düşünce ve İfade Özgürülüğü açısından karanlık bir yılı daha geride bıraktık. 2019'la birlikte Düşünce Suçuna Karşı Girişim'de 25 yaşını doldurdu. Bu yolculuğa 23 Ocak 1995'de İstanbul DGM avlusunda çıkmıştık. Hadi hafızalarımızı tazeleyelim." diyerek mücadele dolu süreç anlatılmaya başlanıyor:

''23 Ocak 1995'te Yaşar Kemal'in bir dergide yayınlanan yazısı nedeniyle mahkemeye çağrılmasına tepki olarak başlayan imza kampanyası bir sivil itaatsizlik eylemine dönüştü. İmzacılar her kimin başı düşüncelerini açıkladığı için belaya girerse görüşüne katılsalarda katılmasalarda aynı sözlerin altına imza atıp suçuna iştirak edeceklerini ilan ediyorlardı. Türkiye'den ve Dünya'dan 1080 aydın, yazarlarını mahkemelerde süründüren o makaleyi düşünceye özgürlük adlı kitapta yayınlayarak yeni bir suç işlediler ve kendilerini savcılığa ihbar ederek dava açtırdılar.

Devamında önce her hafta daha sonra ayda bir olmak üzere küçük kitapçıklar yayınlayarak düşünce suçlularının suçlarına ortak olundu. Yan Yana gelen her türlü düşüncede ve kimlikten insanların arasında Kürtler de vardı. Kemalistler de , inançlılar da, Atistlerde. Hepsinin amacı devletin anti-demokratik yasaları değiştirmek için zorlamaktı. Onları bir araya getiren sihirli söz yaklaşık 250 yıl önce Fransız Devrimi'nin fikir babalarından Voltaire tarafından söylenmişti: ''Düşüncelerinizin hiç birine katılmıyorum ama bunları açıklama özgürlüğünüz için sizinle mücadeleye etmeye hazırım.'' 5 yılda basılan kitapçık sayısı 48'e kendileri hakkında ihbarda bulunan sivil ithaatsizlerin sayısı 1278'e ulaştı. Suçlarına iştirak edilen yaklaşık 300 düşünce suçlusundan biri de Cumhurbaşkanı olarak kendisini eleştirenlere davalar açan Recep Tayyip Erdoğan'dı. ''

Video'nun ve serüvenin tamamı:

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler