İdlib’de Tahrir El Şam karşıtı gösteriler yapılıyor

VİDEO HABER - Tahrir El Şam’ın uzun zamandır kontrolünde olan İdlib’de dün gece örgüt karşıtı protestolar gerçekleşti. Tahrir El Şam’ın rejimle uzlaştığını ileri süren göstericiler “biz rejimi düşürmek için yola çıktık, uzlaşmaları kabul etmiyoruz” diyorlar.

İdlib’de Tahrir El Şam karşıtı gösteriler yapılıyor

 

İdlib’de dün gece Heyet Tahrir El Şam karşıtı gösteriler düzenlendi. Göstericiler devamlı olarak Tahrir El Şam lideri Ebu Muhammed Colani karşıtı sloganlar attılar.

Göstericilerden biri “Biz bu mücadelede, özgürlüğü hedefledik, Beşar Esad’ın veya bir başkasının bize hükmetmesini değil. Pislikler sizleri koruyacağız derken Beşar Esad’ı muharebe alanına soktu ve Rus devriyesi talebinde bulundular ve bizi katleden rejimle işbirliği yaptılar” şeklinde konuşurken bir başka gösterici “işbirliği istemiyoruz. Teslim alınan noktaların geri alınmasını istiyoruz. Nizamın yani rejimin düşmesi tek isteğimiz” diyor. Bir başka gösterici ise “Biz özgürlük için yola çıktık. Şunu ya da bunu başa geçirmek için değil. Biz rejimi düşürmek için yola çıktık. Bu anlaşma durumlarını kabul etmiyoruz.” Biçiminde konuşuyor.

Bir göstericinin konuşması esnasında bir başkası  “biz Colani’yi de düşürmek istiyoruz” diye bağırıyor ve izleyenlerden bazıları da bunu onaylıyor.

 

 

Hayat Tahrir El Şam ve Colani

İdlib'in büyük kısmı, El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nden dönüşen cihatçı Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde. Lideri, eski El Nusra mensubu Ebu Muhammed Colani. HTŞ’nin İdlib'de 30 bin savaşçısı olduğu tahmin ediliyor.

El Nusra, Temmuz 2016'da El Kaide ile ilişkilerini sonlandırdığını açıklamış ve adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştirmişti. Ancak örgüt yeni adıyla da BM ve ABD'nin "terör örgütleri" listesine girmişti.

Ocak 2017'de ise Şam'ın Fethi Cephesi liderliğinde bir araya gelen Ensar el-Din Cephesi, Ceyş el-Sunna, Liva el-Hak ve Nurettin Zengi Hareketi, yeni bir çatı örgüt olarak HTŞ'yi ilan etti.

2017'nin sonlarına doğru El Kaide lideri Ayman Zevahiri'nin Nusra Cephesi'nin El Kaide ile ilişkisini kesmesini hiçbir zaman onaylamadığı açıklamasının ardından HTŞ'den ayrılıklar meydana geldi.

Örgütün bazı üst düzey yöneticileri ayrılarak Şubat 2018'de El Kaide çizgisindeki Hurras al-Din'i kurdu.

2017 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib'e gözlem noktaları oluştururken kendilerine HTŞ militanları refakat etmişti.  Gözlem noktaları zımmen HTŞ’nin de onayıyla kurulmuştu. Türkiye'nin İran ve Rusya ile anlaştıktan sonra İdlib'e gözlem noktaları kurmasına HTŞ’nin izin vermesi diğer cihatçı örgütlerden yoğun eleştiri almıştı.

Türkiye ile Suriye arasındaki Cilvegözü/Bab el Hava Sınır Kapısı'nın kontrolü de HTŞ'nin elinde. Örgütün en önemli gelir kaynağını da bu kapıdan ve kontrol noktalarından geçişlerde aldığı ücretler oluşturuyor.

Türkiye’yi Suriye’de işgalci bir güç olarak görmeyen Hayat Tahrir El Şam’ın lideri Ebu Muhammed Colani’nin 2019 yılı Şubat ayında başından vurularak ağır yaralandığı ve Hatay Devlet Hastanesi’nde tedavi edildiği ileri sürülmüştü. Colani’nin Hatay Devlet Hastanesi’nde çekildiği anlaşılan bir fotoğrafı bu iddiaya kanıt olarak gösterilmişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler