'İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez' adlı fotoğraf sergisi düzenlendi

Siyasi tutsaklarla dayanışmak, onların sesini, düşünce üretimlerini dışarı duyurmak amacıyla düzenlenen “İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adlı fotoğraf sergisi; siyasi tutsakların özgür olmaları halinde çekmeyi düşledikleri fotoğrafların dışarıdaki fotoğrafçılar tarafından çekilmesiyle oluşturularak sergilendi.

'İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez' adlı fotoğraf sergisi düzenlendi

Siyasi Haber - Yılmaz Sürmeli

"Görülmüştür Ekibi" ile "Redfotoğraf grubu" tarafından hazırlanan "İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adlı fotoğraf sergisi SYKP Gaziantep İl Binasında sanatseverlerle buluştu.

Siyasi tutsaklarla dayanışmak, onların sesini, düşünce üretimlerini dışarı duyurmak amacıyla düzenlenen sergide, siyasi tutsakların özgür olmaları halinde çekmeyi düşledikleri fotoğrafların dışarıdaki fotoğrafçılar tarafından çekilmesiyle oluşturuldu.

Etkinliğe HDP, SYKP, EMEP, YSP üye ve yöneticilerinin yanısıra birçok fotoğrafçı ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Görülmüştür Ekibi adına konuşan Adil Okay'ın konuşması şöyle; 

"Öncelikle iki yıl süren meşakatlı yolculukta, karartmalara, kapatmalara, tutuklamalara inat bu projenin gerçekleştirilmesi için canla başla çalışan Redfotoğraf Grubu ile Görülmüştür Ekibi mensuplarına ve ayrıca mekanını bize açan SYKP Gaziantep il Örgütüne teşekkür ediyoruz.

Ama şunu da hatırlatmadan geçemiyoruz: Teşekkürü öncelikle bu gün burada imgelerini okuduğunuz, düşlerine tanıklık ettiğiniz politik mahpuslar hak etmektedir. Onlar olmasa bizdeki yaratım edimi bu denli güçlü biçimde dışa vurmayabilirdi.

Bir çağrımız da bu gün bizi yalnız bırakmayıp davetimize icap edenlere: Mektuplar mahpusların gıdasıdır diyoruz ya. Hele hele bu yakıcı siyasi klimada, tatlı bir esinti olur onlar için yazacağınız mektuplar.

Görülmüştür Ekibi’nin başlattığı kampanyanın sloganını yeniden anımsatmak istiyoruz:

“Sahi sizin hâlâ mektup arkadaşınız yok mu?

Oysa onlar sizin için içerideler. Unuttunuz mu?”

Bir kâğıt bir kalem. 2 Tl.lik de pul. Hepsi o. Ne yazarsanız yazın, onlara “esinti” gidecektir. Ve sözümüzü ağır hasta tutsaklardan şair Erol Zavar’ın, görülmüştür grubunun en genç çalışanı “çocuk 

Öykü” için yazıp yolladığı şiirle bitiriyoruz:

“Çekip gitsek acılar ikliminden / Göç etse başka diyarlar gönlümüze / Salıncaklar kursak / Çocuk gülüşleri kirlenmese / Sesini dinlesek kıpırtısız yıldızların / Yuvalarında görsek şakıyışını kuşların / Annemiz makarna pişirse / Çocuk gülüşleri kirlenmese…”

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler