İbrahim Gökçek'in cenazesi için toplananlara polis saldırısı: Gözaltılar var

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'in cenazesi için Gazi Mahallesi’nde bir araya gelenlere yönelik polis saldırısı gerçekleşti. Çok fazla kişi gözaltına alındı.

İbrahim Gökçek'in cenazesi için toplananlara polis saldırısı: Gözaltılar var

 

SiyasiHaber

Hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in naaşının defin için Kayseri’ye götürülmek istenmesi öncesinde Gazi Cemevi’nde düzenlenmek istenen tören polislerce engelleniyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren mahalleyi abluka altına alan polisler, gece cemevinde nöbet tutunlar ve Gökçek ailesinin dışında kimsenin yurttaşların Cemevi’ne girmesine izin vermedi. 

 

Cemevine gaz bombası atıldı 

 

 

Mahalle aralarında toplanıp cemevine girmek isteyen Grup Yorum sevenleri ise, polisler müdahalesine maruz kaldı. Polisin gaz bombaları ile müdahale ettiği gruplar slogan atarak tepkilerini gösterdi. Yapılan müdahalelerde bir çok kişi gözaltına alındı. 

Törene katılmak üzere Cemevi’ne gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya ile sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarından bulunduğu bir heyet polislerle görüştü. Heyet polis amirine Cemevi’ne girmek isteyen yurttaşların girişine izin verilmesini, yapılacak törenin ardından cenazenin yola çıkarılacağını ifade etti. 

 

Cemevindekilere saldırı

 

 

Görüşmeler sonuçsuz kalırken, Gazi Cemevi’nde tören düzenlenmek isteyen kitleye polisler plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırdı. Polis cemevinin anakapısını kırarak bahçeye girdi. Halk ise yemekhane kapısına barikat kurdu.

 

İbrahim Gökçek'in avukatı cemevinde yaşananları anlatıyor: "İbrahim Gökçek'in bir halk sanatçısına yaraşır bir şekilde uğurlanması için buradayız. İbadethanenin içerisine polis girdi.İnsanlar gözaltına alındı. Çok basit bir şey istiyoruz, müvekklimiz İbrahim Gökçek'in bir halk sanatçısına yaraşır şekilde uğurlanmasını istiyoruz. Ailelere yapılan saldırı artık son bulsun."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler