İBB otobüs, metro ve metrobüs girişlerinde ücretsiz maske dağıttı

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunla hale getirilmesini ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu sabah otobüs, metro, metrobüs ve vapurlarda 100 bin maskenin dağıtımına başladı.

İBB otobüs, metro ve metrobüs girişlerinde ücretsiz maske dağıttı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında; pazar yerleri, marketler ve toplu ulaşım araçları gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takmasının zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

Ardından, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri, toplu taşımada maske zorunluluğuna geçtiklerini duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, açıklamanın hemen ardından toplu ulaşım araçlarına maskesiz yolcu alınmayacağını, İBB’nin de maske dağıtacağını belirten bir mesaj paylaştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sabah saatlerinde sosyal medyadan bir paylaşımda bulunarak, “Maske dağıtımına sabahın erken saatlerinden itibaren başladık. Gün boyu 100 bin maskeyi ücretsiz olarak İstanbullulara dağıtacağız. Sağlığınız için lütfen toplu taşıma araçlarında ve toplu alanlarda maske takınız” dedi.

Bu kapsamda; İBB’ye ait İETT, OTOBÜS AŞ ve ÖHO otobüsleri ile METRO İSTANBUL AŞ’nin işlettiği bütün raylı sistemlerde, ŞEHİR HATLARI AŞ vapurları ile İBB’nin denetimindeki özel yolcu motorlarında yolculara maske dağıtıldı.

 

Mansur Yavaş: Birlikte Başaracağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise yaptığı açıklamada, “Kıymetli Ankaralılar, bugün alınan karar neticesinde kentimizdeki tüm toplu taşıma araçlarında maskesiz yolcu alınmayacağını ve yarından itibaren ücretsiz maske dağıtımının başlayacağını bildirmek isterim. Bu zor günleri de sağlığımızı koruyarak atlatacak, #BirlikteBaşaracağız” ifadelerini kullandı.

Araç şoförleri ve güvenlik görevlileri, maskesiz yolculara vererek İstanbulluları toplu ulaşım araçlarına maskeli binmeleri konusunda uyardı. Yolcuların da uygulamadan memnun olduğu gözlendi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler