Hücre evinde parmak izleri çıkan IŞİD sanıklarına ödül gibi ceza talebi

2015'te IŞİD’in hücre evlerine yapılan, 2 polis ve 7 IŞİD üyesinin öldüğü çatışmadan sonra bir süre cezaevinde kalıp tahliye edilen IŞİD’in "Diyarbakır emiri" N.T'nin de aralarında bulunduğu 13 sanık için 8 ila 27 yıl arasında değişen hapis istendi. Bazı sanıkların ise beraatı talep edildi.

Hücre evinde parmak izleri çıkan IŞİD sanıklarına ödül gibi ceza talebi

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde 26 Ekim 2015'te IŞİD’in hücre evlerine yapılan operasyonda 2 polis ile 7 IŞİD üyesinin öldüğü çatışmanın ardından bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen 18 sanık hakkında mütalaa sunuldu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada O.T., O.U., M.B., V.Ö., N.T., M.D., M.İ., A.S., M.A., C.E., B.Y., İ.Ç., J.D., Ö.B., M.B., E.E. tutuklanmış, 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Savcılık, 18 kişi hakkında "Silahlı örgüte üye olma", "Tehlikeli madde bulundurma" ve "Ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçlarından 15'er yıldan 37'şer yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. 

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 25 Ekim 2016 günü görülen duruşmasında 12 sanık ve 17 Ocak 2017 günü görülen duruşmada bir sanık tahliye edildi. 20 Haziran 2017 günü yapılan duruşmada ise aralarında IŞİD’in Diyarbakır bölge emiri olduğu belirtilen N.T.'nin de bulunduğu 3 sanığın tahliye edilmesiyle dosyada tutuklu sanık kalmadı. IŞİD’in Diyarbakır emiri olduğu gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine tekrar tutuklanan N.T.,  geçtiğimiz Aralık ayında görülen duruşmada yine serbest bırakılmıştı. 

Hücre evinde parmak izi çıkan sanıklara ödül gibi hapis istemi

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Mayıs ayına ertelenen davanın esası hakkında mütalaasını hazırlayarak yargılamayı yapan mahkemeye sundu. Savcı esas hakkındaki mütalaasında, "Silahlı örgüt üyesi olmak", "Ateşli silahlar kanununa muhalefet", "İzinsiz patlayıcı madde bulundurmak" ve "Resmi evrakta sahtecilik" ile suçlanan sanıklar J.D., B.Y., A.S., V.Ö. ve M.E.'nin beraatını istedi. Savcı, aralarında IŞİD üyelerinin kaldığı hücre evlerinde parmak izi çıkan ve onlara ev kiralayan sanıkların da bulunduğu 8 kişinin "Silahlı örgüt üyeliği" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi. Savcı, bu sanıkların "Ateşli silahlar kanununa muhalefet" ve "Patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından da beraatlarını istedi. Mütalaada IŞİD’İN Diyarbakır emiri olduğu iddia edilen N.T. ve C.E.'nin ise “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve "Ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek” suçlarından 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenirken, 2 sanığın "Patlayıcı madde bulundurmak” suçundan ise beraatına karar verilmesi istendi. 

Savcılık sanıklardan M.İ.'nin 22.5, İ.Ç.'nin 8, ve M.D.'nin ise 27 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

 'IŞİD'in hiyerarşik yapısına dahil olarak faaliyet yürüttüler'

Hakkında ceza istenen sanıkların örgütün hücre evi olan adreste ele geçirilen materyaller üzerinde parmak izlerinin tespit edildiği belirtilen mütalaada, bazı sanıklardan elde edilen dijital materyallerde IŞİD’in propagandası niteliğindeki içeriklerin tespit edildiği ifade edildi. Mütalaada, 13 sanığın IŞİD’in hiyerarşik yapısına dahil olarak faaliyet yürütmek suretiyle, "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçunu işlediği kaydedildi. IŞİD’in bölge emiri olduğu iddia edilen N.T.'nin kardeşi O.T.'nin aracında IŞİD’e ait "Gizli" ibareli örgütsel dokümanlar ele geçirildiğini kaydeden savcı, bu doküman ile IŞİD’in hücre evinde ele geçirilen eğitim notlarının içeriğinin aynı olduğunu kaydetti. Sanık O.T.'nin IŞİD üyelerinin kaldığı hücre evinin kiralanmasına ilişkin sözleşmeyi imzaladığını ifade eden savcı, dinlenen telefon kayıtlarında söz edilen bir kalaşnikof marka silahın da bu sanığa ait olduğunun konuşulduğuna dikkat çekti. Operasyonda öldürülen IŞİD üyesi Sıddık Bünül'ün kaldığı hücre evinde, ağabeyi sanık M.B.'nin 9 ayrı parmak izine rastlandığını kaydeden savcı, sanığın üzerinde bulunan dijital malzemelerde IŞİD’in propagandası niteliğindeki içerikler ve "hayatta kalma rehberi" isimli dokümanın bulunduğunu ifade etti.

Bombalı eylem yönünde tanık ifadelerine rağmen...

Savcılığın esas hakkındaki mütalaasında 18 yıla kadar hapsini istediği IŞİD’in Diyarbakır emiri N.T. ile ilgili ayrıntılı değerlendirme yapıldı. Diyarbakır'da operasyon yapılan 2 hücre evinde de sanık N.T'nin parmak izlerinin tespit edildiğine dikkat çeken savcı, N.T.'nin evinde yapılan aramada özel yapım bel korsesi ele geçirildiğini hatırlattı. Sanık N.T. ve M.D.'nin uzun namlulu silahlara ilişkin konuşmalarının tespit edildiğini belirten savcı, her iki sanığın da sık sık buluştuklarını vurguladı. Mehmet Fatih Alıcı isimli kişinin sanık N.T.'yi Suriye'nin Gresipi (Telabyad) şehrinde gördüğüne ilişkin ifadesine dikkat çeken savcı, sanığın örgüt mensuplarını taşıdığına dair beyanların bulunduğunu kaydetti. Tipi kod adlı gizli tanığın, N.T.'nin IŞİD’İN toplantılarına katıldığına dair ifade verdiğini kaydeden savcı, Sadık Çelik'in alınan ifadesinde IŞİD terör örgütüne katılım yaptıktan sonra yaralanarak geri dönen kardeşi Hasan Çelik'in sanık N.T. tarafından tedavi edildiğini ve kardeşinin IŞİD’e katılımında bu kişinin yardımı olduğunu söylediğini aktardı. Zeynep Demir isimli tanığın, N.T.'nin Suriye'de bomba eğitimi aldığını ve Türkiye'de eylem yapacağını söylediğini belirten savcı, sanığın aracında yapılan aramada tabanca ve 27 adet fişek ele geçirildiğini kaydetti.

Hücre evi kiralayan sanığın evinde IŞİD bayrağı

Sanıklardan C.E.'nin evinde ele geçirilen tabancanın sürgü kısmında çatışmada öldürülen IŞİD üyesi Serhat Seyithanoğlu'na ait DNA bulgusunun tespit edildiğini kaydeden savcı, sanığın silahın babasına ait olduğuna ilişkin ifadesinin kendisini suçtan kurtarmaya yönelik olduğunu kaydetti. Sanık M.D.'nin örgütün hücre evlerini kiraladığı ve bu evlerde parmak izlerinin çıktığı ifade eden savcı, sanık üzerinde hücre evlerinin kiralanmasına ilişkin kodlamaların bulunduğu örgütsel dokümanın ele geçirildiği ifade edildi. Sanığın aracında DEAŞ terör örgütünün lideri Ebubekir El Bağdadi'ye Türkçe biat yemininde bulunduğuna dikkat çeken savcı, ikametinde ise yazılı belgeler ve DAEŞ bayrağı bulunduğunu kaydetti. Savcı, Mehmet Fatih Alıcı'nın, sanık M.D.'yi Suriye'nin Telabyad şehrinde gördüğüne ve sanığın canlı bomba eylemcisi olduğuna dair tanık beyanı bulunduğu da belirtildi.

Etiketler: IŞİD, Diyarbakır, mahkeme

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler