Hrant Dink Ödülü Nebahat Akkoç ve Agnes Kharshiing’e verildi

Hrant Dink Vakfı tarafından her yıl verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu. Uluslararası Hrant Dink Ödülü bu yıl Nebahat Akkoç ve Agnes Kharshiing’e verildi.

Hrant Dink Ödülü Nebahat Akkoç ve Agnes Kharshiing’e verildi

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on birincisi, dün akşam (15 Eylül Pazar) Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödülü, Türkiye’de yıllardır kadının insan hakları konusunda farkındalığın artması ve eril şiddete karşı çalışmalar yürüten Nebahat Akkoç ve Hindistan’da yaşadığı bölgedeki yoksulların, kadınların, çocukların ve dezavantajlı insanların hakları ve çevre hakları için mücadele eden Agnes Kharshiing aldı.

Agnes Kharshiing’in ödülünü geçen yıl aynı ödüle layık görülen gazeteci Murat Çelikkan verdi. Nebahat Akkoç da ödülü sinema oyuncusu Ercan Kesal’ın elinden aldı.

Akkoç ödülü alırken “Bu ödülü tüm bedelleri göze alarak şiddete karşı durmaya çalışan, kendi şiddetleri ile baş ederken geliştirdikleri yöntemlerle yeni bir dünya hayal etmemizi mümkün kılan tüm kadınlar adına alıyorum” dedi.

Kharshiing ise “Dünyaya barışı getirmek için, çocukların içinin korkuyla değil sevgiyle dolması için birlikte yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki” diye konuştu.

Osman Kavala anıldı

Düzenlenen törenin sunuculuğunu Ece Dizdar üstlenirken, törende Maral Ataman, Hrant Çizmeciyan’ın öğrencileri ve Büyük Ev Ablukada sahne aldı.

Törenin açılış konuşması esnasında iş insanı Osman Kavala’nın anılması uzun süre alkışlandı.

Ödül hakkında

Ödül her yıl ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi, kurum veya gruplara veriliyor.

Hrant Dink Vakfı, ödülle, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmayı, onlara manen destek olmayı, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmeyi amaçlıyor.

(Gazete Karınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler