Hrant Dink Ödülleri Mozn Hassan ve Osman Kavala'nın

12. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri bu yıl tutuklu insan hakları aktivisti, iş insanı Osman Kavala ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden Mozn Hassan’a verildi.

Hrant Dink Ödülleri Mozn Hassan ve Osman Kavala'nın

 

12. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’nin bu yılki sahipleri 1050 gündür cezaevinde tutulan insan hakları aktivisti ve iş insanı Osman Kavala ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden olan Mozn Hassan oldu.

Ödül sahibi kadın hakları savunucusu Mozn Hassan, Mısır’dan gönderdiği konuşmada “Kadınlara ve diğer savunmasız gruplara yönelik her türden ayrımcılığa karşı verdikleri mücadeleler vesilesiyle bu ödülü alan, dünyanın çeşitli yerlerinden feministlerin arasına katılmış olmaktan onur duyuyorum" dedi.

Osman Kavala ise cezaevinden ilettiği mektupta "Farklı toplum kesimleri, farklı ülkelerde yaşayanlar arasında oluşmuş önyargıların, aklı kullanarak, konuşarak ve dinleyerek aşılabileceğine inanıyorum” cümlesiyle diyaloğun önemini vurguladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl online düzenlenen ve sunuculuğunu oyuncu Şebnem Bozoklu ile Alican Yücesoy’un yaptığı programda Arto Tunçboyacıyan, Can Bonomo, Kudsi Ergüner, Kalben, Dialog Project ve O.F.F. performanslarıyla yer aldı.

Uluslararası Hrant Dink ödülleri, 2009’dan bu yana her yıl Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül günlerinde veriliyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler