Hrant Dink davasında 53’üncü duruşma: 10 yıldır adalet yok

Hrant Dink cinayetinin 53'üncü duruşması başladı. Hrant’ın Arkadaşları, davanın 10 yıl 3 ay sürdüğünü belirterek, “Adaletin çok uzağındayız” dedi.

Hrant Dink davasında 53’üncü duruşma: 10 yıldır adalet yok

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti kapsamında Trabzon ve Samsun’da olay döneminde görev yapan askerlerin yargılandığı davanın 53'üncü duruşması, Çağlayan'da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 

Duruşma öncesi, adliye önünde Hrant’ın Arkadaşları açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Açıklamada “Hrant için adalet için” pankartı açan Hrant’ın Arkadaşları, “Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Hrant için adalet için”, “Öldür diyenler yargılansın”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeni’yiz” sloganları attı.  

‘Adaletin çok uzağındayız’

Hrant’ın Arkadaşları adına açıklama yapan Bülent Aydın, Temmuz 2007’de başlayan Dink cinayeti davasının 10 yıl 3 aydır sürdüğünü hatırlattı. “10 yıl 3 aydır adaletin neresindeyiz” diye soran Aydın, henüz cinayetle ilgili tüm kişilerin mahkeme önüne çıkarılmadığını belirterek, “Adaletin çok uzağındayız” dedi. Dink cinayeti davasına Trabzon Jandarma görevlilerinin de eklenmesiyle 50’ye yakın tutuklu sanık olduğunu aktaran Aydın, “10 yıl 3 ay geçti; ama cinayet üzerindeki perde kaldırılmadı. Cinayet aydınlanana kadar takip etmeye devam edeceğiz ” dedi. 

‘Neden içerideler?' 

Aralarında Hrant’ın Arkadaşları’ndan Özlem Dalkıran’ın da bulunduğu 10 hak savunucusunun delilsiz ve hukuksuz tutukluluklarının 90'ıncı gününe ulaştığını belirten Aydın, şöyle devam etti: “10 yıldır Dink davasında adalet için, Adalet Nöbetçileri’nden olan Özlem Dalkıran 10 hak savunucusu ile beraber 90 gündür özgürlüğünden mahrum. Neden içerideler sorusunun hala bir cevabı yok. Özlem Dalkıran ve arkadaşları için özgürlük istiyoruz. Onların yeri burasıdır." 

Açıklama ardından duruşmayı izlemek üzere adliyeye geçildi.

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler