'Hoş geldin Meşale'

Aylarca Türkiye’de cezaevinde tutulan Gazeteci Meşale Tolu ve oğlu Serkan için “Hoş geldin” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Alman, Türkiyeli, Kürdistanlı ve diğer milliyetlerden 300 civarında kişi katıldı.

'Hoş geldin Meşale'

Sekiz ay cezaevinde tutuklu kalan, Almanya vatandaşı ETHA çalışanı Meşale Tolu, serbest kalmasından sonra da, yurt dışı yasağı nedeniyle uzun süre Almanya’ya gelememişti. Tolu, yurt dışı yasağı kalktıktan sonra ancak geçtiğimiz ağustos ayı sonunda Almanya’ya gelebilmişti. Tolu’nun duruşmasına 16 Ekim’de devam edilecek.

41 hafta aynı alanda meydana çıktılar

Tolu için, tüm Avrupa’da etkinlikler gerçekleştirilirken, özellikle de memleketi Almanya’nın Ulm şehrinde 41 hafta, cuma günleri dayanışma etkinliği düzenlendi. Bazen büyük bir miting, bazen ışık zinciri, bazen de uyarı nöbeti şeklinde süren etkinlikler büyük ses getirmişti.

Etkinliklerde sürekli yer alan ve zamanla asıl örgütleyicilerinden biri durumuna gelen öğretmeni, babaannesi, amcaları ve diğer akrabalarının yanısıra, çok sayıda Alman ve Türkiyeli kurum ve bireyler Tolu için büyük çaba harcadılar.

Hoşgeldin Gecesi’ne büyük ilgi

Meşale Tolu’yla Dayanışma Komitesi’nin organize ettiği Meşale Tolu ve oğlu Serkan’a “Hoş geldin” etkinliği büyük ilgi gördü. 100-150 kişinin beklendiği etkinliğe Alman, Türkiyeli ve diğer milliyetlerden 300 kişi katıldı. Salona annesiyle birlikte gelen Serkan da, cezaevinde aylarca annesiyle aynı koğuşu paylaşmıştı.

Avusturya Gazeteciler Örgütü (ÖJC) Başkanı Prof. Fred Turnheim da gecede hazır bulunarak, bir konuşma yaptı. Türkiye’deki İnsan hakları ihlallerini eleştiren Turnheim “Bundan sonra da tüm tutuklu gazetecilerle dayanışmaya devam edeceğiz” dedi. Turnheim, Meşale’ye ÖJC’nin cesaret ödülünü de kürsüde sundu.

Gösterin de sözcüleri olan olan emekli öğretmen Angelika Lanninger ve Cengiz Yeter, gecenin de sunuculuğunu yaptı. Etkinlikte, SPD Federal Milletvekili Hilde Mattheis, Meşale’nin duruşmalarına da katılan Sol Parti Federal Milletvekli Heike Hänsel ile diğer parti ve kurumlardan da çok sayıda kişi konuşma yaptı. Konuşmacılar, bundan sonra da Meşale Tolu ile tüm gazeteciler ve politik tutuklularla dayanışma içinde olacaklarını söylediler.

Son olarak kürsüde konuşma yapan Meşale Tolu, bundan sonra da mücadelesine devam edeceğini belirterek “Burada olmak, sizlerle birlikte özgürlüğü yaşamak tabii ki çok güzel ama ben tam anlamıyla sevinemiyorum” diyerek, hala tutuklu olan çok sayıda gazeteci ve binlerce politik tutuklu bulunduğunu söyledi.

Müzik dinletisinin de gerçekleştirildiği etkinlik daha sonra açık büfenin de bulunduğu salonda, sohbet şeklinde 3 saat daha sürdü.

Cem Özdemir de geldi

Bavyera seçimleri nedeniyle, komşu şehir Neu-Ulm’da bulunan Yeşil politikacı Cem Özdemir de gelerek, sohbetlere ortak oldu.

Etkinkliğe SPD, Sol Parti, CDU, Yeşiller, MLPD, Enternasyonal Liste, AGİF, ADHF, ATİF, Partizan, SYKP, NAV-DEM, Haziran Hareketi, DİDF ve HDK-Ulm’dan temsilciler, gazeteciler, sendikacılar ve belediyeden yetkililer de gelerek, Meşale Tolu’yla dayanışmada bulundular.

(Avrupa Forum)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler