Hilton Otel önündeki direniş 39. gününde

Eskişehir Reysaş'ta sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan 15 işçinin direnişinin 39. gününde Hilton Oteli önünde basın açıklaması yapıldı.

Hilton Otel önündeki direniş 39. gününde

Nakliyat İş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik, işçilerin 39 gündür işverenin, emniyet güçlerinin her türlü baskısına, kış mevsiminin soğuk hava koşullarına direndiklerini ve işe geri dönmek için mücadele ettiklerini söyledi.

İşçilerin tek isteklerinin sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışmak olduğunu belirten sendika başkanı Özçelik, “Geleceklerinin işverenin iki dudağı arasında olmadan, emeklerinin karşılığını alarak, insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve çalışma koşulları istiyorlar. Sendikaya üye olmak anayasal bir haktır. Bu hak yasalar ve uluslar arası sözleşmelerle de güvence altına alınmıştır. Bu nedenle Reysaş İşverini anayasal suç işlemektedir. Sendikamız yapılan bu tehdit ve baskılar için Cumhuriyet Savcılığına sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuştur” dedi.

“Büyük bir firmanın taşıt muayene istasyonlarındaki işçilerle uğraşması, onların ekmeğini ellerinden alarak, işsizlik cehennemine atması kabul edilemez” diyen başkan Özçelik şunları söyledi:

İşverenler örgütlü ve güçlü işçi istemiyor. Bu nedenle onca işi varken özel olarak Eskişehir’de ki işçiyle uğraşıyor. Reysaş işvereni ne yaparsa yapsın biz sendika olarak üyelerimizden, örgütlülüğünüzden vazgeçmiyoruz.

Bir an önce bu tehdit ve baskılara son vermeli, atılan üyelerimizi işe geri almalıdır.

Sendikaya üye olmak anayasal bir haktır, işveren örgütlenme, sendikaya üye olma hakkına saygı göstermelidir. Sendikasına, ekmeğine, geleceğine onuruna sahip çıkan üyelerimiz işe geri alınıncaya Reysaş’da toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar haklı ve onurlu mücadelemiz devam edecektir.

Ekmeğimize, onurumuza sahip çıkacağız ve işverenlerin işçi, sendika düşmanlıklarına karşı mücadele edeceğiz. Mücadelede kazanan işçi sınıfı olacaktır.

Eskişehir Demokrasi için dayanışma Platformu bileşenleri, işçilerin basın açıklamasına gelerek destek verdiler.  Platform adına konuşan Kristal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı, Nakliyat İşçilerinin direnişlerini desteklediklerini ve her zaman yanında olacaklarını belirterek, “Sadece sendikalı oldukları için işten atılan bu işçi arkadaşlarımız, Muttalıp çayırında soğuk yerde direniyorlar. İstedikleri anayasal haklarını kulanarak sendikalı olmak ve evlerine ekmek göndermektir. Burada işçilerimizin aileleri ve çocukları da var. İşçi, evine aş ve ekmek götürmek zorunda, çocuklarına devlet okullarına göndererek okumalarını istiyorlar. Sağlıklı ortamda çalışmak, evlerine ekmek götürmek. İşçilerin sendikal haklarını kullanmaları ve mücadelelerini platform olarak destekliyoruz ve yanlarındayız. Eskişehirlilerin bu işçilerin haklı mücadelesine destek vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

(Sendika.Org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler