#heryerkazdağları: Kesilen ağaçlar ve bilirkişi imzası ile ilgili suç duyurusunda bulunuldu

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ekoloji Birliği'nn çağrısı ile Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca Çanakkale Valiliğine ruhsat ve izinlerin iptali başvurusu yapıldı.

#heryerkazdağları: Kesilen ağaçlar ve bilirkişi imzası ile ilgili suç duyurusunda bulunuldu

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ekoloji Birliği'nn çağrısı ile Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili suç duyurusunda  bulunuldu.

Suç duyurusu öncesinde Çanakkale Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan doğaseverler, Başta Kirazlı olmak üzere bölgedeki tüm maden çalışmalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ekoloji Birliği'nn çağrısı ile Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere bi araya geldik.

Bildiğini gibi Alamos Gold (Doğu Biga Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tarafından 82225 nolu IV.Grup işletme ruhsatlı sahada yer alan Kirazlı Altın  ve Gümüş Madeni Kapasite Artış ve Zenginleştirme Tesisi Projesi ile ilgili olarak 2010 lu yılların başından bu yana uzun soluklu bir mücadele sürdürülmektedir. Hem alanda, hem de hukuki olarak sürdürülen tüm mücadeleye rağmen firma alanda çalışmaya başlamış ve ÇED raporunda 45 bin olarak öngörülmş olmasına rağmen 195 bin ağaç kesilmiş bulunmaktadır.

Çanakkale'nin içme suyunu sağlayan Atikhisar Barajı'nınuzun mesafeli koruma alanında bulunan sözz konusu proje tam bir talan ve yıkım projessidir.

Bugün burada ÇED dışı ağaç kesimi ile ilgili olarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca, hukuki mücadele sürecinde açılan davada bilirkişi raporunda Prof. Dr. Turan Karadeniz'in isminin altında yer alan imzanın aynı bilirkişinin başka davalardaki imzaları ile karşılaştırıldığında , imzaların farklı olduğu görülmüştür. Bu durum ile ilgili olarak da suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca Çanakkale Valiliği'ne vereceğimiz dilekçe ile de ÇED Olumlu Kararı olmak üzere tüm izin ve ruhsatların iptal edimesi için dilekçe ile başvuracağız.

Kirazlı'da başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti'nin 39. günü. Nöbette olan arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

Kirazlı ve bölgedeki tüm diğer altın madeni projeleri ile ilgili mücadelemiz sürecektir.

Tüm Çanakkalelilerin ve Türkiye Halkının desteğini bekliyoruz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler