'Her şeye rağmen Evvel Temmuz Festivali'ni büyüterek uluslararası boyuta taşıyacağız'

Samandağ Evvel Temmuz Festivali'nin 20.yılı kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere dün akşam 2. kez polis saldırısı gerçekleşmiş ve gözaltılar yaşanmıştı. Tertip komitesi, gözaltılara dair bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, 'Her şeye rağmen Evvel Temmuz Festivali'ni büyüterek uluslararası boyuta taşıyacağız' ifadeleri kullanıldı.

'Her şeye rağmen Evvel Temmuz Festivali'ni büyüterek uluslararası boyuta taşıyacağız'

SiyasiHaber

Samandağ Evvel Temmuz Festivali'nin 20.yılı kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere dün akşam 2. kez polis saldırısı gerçekleşmiş ve 8 devrimci gözaltılar alınmıştı. Samandağ Evvel Temmuz Festivali Tertip Komitesi, saldırılara ve gözaltılara dair bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Samandağ Kalkındırma Derneği'nden Orhan Cabir tarafından okunan açıklamada, ''Bizler her şeye rağmen Evvel Temmuz Festivali'ni bugüne kadar olduğu gibi daha da büyüterek uluslararası boyuta taşıyarak festivalimizi sürdüreceğiz.'' ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamanın tam metni:

Basına ve Kamuoyuna

''Barış hoşgörü sevgi kardeşlik birlik ve beraberlik amaçlayan, yapılan etkinliklerle halkla bağını kurmuş olan geleneksel Samandağ Evvel Temmuz Festivali'nin 20. yılını yaşıyoruz. Bugüne kadar etkinliklerimiz gerek yerel yöneticiler gerek tertip komitesi gerekse halkımızın sağduyusu ve sahiplenmesi sayesinde sorunsuz gerçekleşmiştir.

Bu güne kadar sorunsuz geçmesinde emeği gecen herkese teşekkür ederiz. Olağanüstü Ohal koşullarında dahi karşılıklı anlayış ve diyalogla gerçeklesen sorunsuzluk, bu festivalde gerçekleşmedi. 

16 Temmuz'da farklı bir komite tarafından organize edilen Grup Yorum konserinin yasaklanması ile bu festivale ve ortama gerginlik hakim kılınmıştır. 20 yıldır bu festivali sahiplenen tüm Hatay halkının çabaları ve emeği bizlere güç vermektedir.  Bizler her şeye rağmen Evvel Temmuz Festivali'ni bugüne kadar olduğu gibi daha da büyüterek uluslararası boyuta taşıyarak festivalimizi sürdüreceğiz.

İki  gündür oluşan haksız ve gerimi arttıran gözaltı olaylarını doğru bulmuyoruz. Gözaltına gerek kalmaksızın Evrensel İnsan Hakları ve demokratik çerçeve dikkate alınarak karşılıklı anlayış ve diyalog ile gerilimin çözülebileceğine inanıyoruz. Bu konuda bizlerin üzerimize düşeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yetkilileri de bu konuda aynı anlayış ve sağduyu ile davranmaya davet ediyoruz. Sosyal medyada oluşan spekülatif bilgilere itibar edilmemesini tertip komitesinin açıklamalarının takip edilmesini öneriyoruz. Tüm halkımızı 13 ve 14 Temmuz'da  gerçekleşecek olan tüm panel ve gece etkinliklerine davet ediyoruz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler