Her birinin adı bir kütüphanede yaşayacak

Her birinin adı bir kütüphanede yaşayacak

Kobanê’ye çocuklar için kütüphane kurmak için yola çıkan ve Suruç’ta katledilen 33 sosyalist gencin adına doğdukları yerlerde kütüphaneler kurulacak.

Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla buluştukları Suruç’ta, 20 Temmuz’da DAIŞ çetesinin canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 33 sosyalist gencin isimleri, doğdukları kentlerde yapılacak kütüphanelerde yaşatılacak.

Çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gönüllü gençler tarafından başlatılan “Suruç Şehitleri Kütüphanesi” kampanyası kapsamında kitaplar toplanarak, Suruç’ta yaşamını yitirenler anısına her birisinin memleketinde kütüphaneler kurulacak.

İlk kütüphane ise katliamda yaşamını yitiren Mert Ali Barutçu (20), Mücahit Erol (18) ve Serhat Devrim’in (19) doğum yeri olan Muş’ta 11 Ekim’de açılacak.

Kampanyanın gönüllüleri içinde yer alan gençlerden Ensari Buksel ve Nazlı Andan kampanya hakkında konuştu.

‘Yarım bıraktıklarını gerçekleştireceğiz’

Ensari Buksel, yürüttükleri kampanyayı Suruç’ta katledilen arkadaşlarının mücadelesini devam ettirebilmek ve anılarını yaşatabilmek için örgütlediklerini söyledi.

Katledilen gençlerin Kobanê’ye çocuk kütüphanesi kurmak için gittiklerini hatırlatan Buksel, “Bu fikir üzerine biz de onların memleketlerinde kütüphane kurmaya karar verdik. İlk kütüphaneyi Bulanık’ta açacağız. Bulanık Belediyesi’nin Eğitim, Destek ve Kültür Evi’nde kütüphane için bir yer ayrıldı. Biz de buradan topladığımız kitapları oraya götürerek kütüphanenin açılışını yapacağız. Yarım bıraktıkları mücadeleyi devralıp tamamlayacağız” dedi.

ogrenciler.jpg

‘Daha çok kitaba ihtiyacımız var’

Çağrılarını sosyal medya üzerinden yaparak kitap topladıklarını söyleyen kampanya gönüllülerinden Nazlı Andan ise çalışmalarına yurt içi ve yurt dışından bir çok insanın destek verdiğini söyledi.

Çocuk kitapları ve Kürtçe kitaplara hala ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Andan, herkese Suruç’ta yaşamını yitirenlerin anısını yaşatmak için kampanyalarına destek verme çağrısında bulundu.

Andan, “33 arkadaşımızın da memleketlerinde kütüphane açacağımızdan kitap ihtiyacımız hiçbir zaman bitmeyecek. Onun için herkesin okuduğu kitapları bize gönderme konusunda duyarlı olacaklarını düşünüyoruz” dedi.

Kampanya kapsamında kitap toplanan noktalar ise şöyle: İstanbul Kürt Enstitüsü, Kadıköy Roni Cafe ve Muş Bulanık Belediyesi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler