Henüz işlem yapılmayan Belediyeye saldıranlar cinayet gasp ve uyuşturucu sabıkalısı

Kars Belediyesi’ne giderek, tehdit ve hakaretlerde bulunan kişilerin, birçok kez aynı yönteme başvurdukları ortaya çıktı. Belediye eşbaşkanlarını, ailelerini ve çocuklarını hedef gösteren bu kişilerle ilgili yapılan suç duyuruları da takipsizlikle sonuçlandı.

Henüz işlem yapılmayan Belediyeye saldıranlar cinayet gasp ve uyuşturucu sabıkalısı

 

Saldırıyı gerçekleştiren şahıslar; gasp suçundan sabıkası bulunan Z.B., cinayet ve gasp suçundan sabıkası bulunan F.E. ve kimliği belirlenemeyen ve uyuşturucudan sabıkası olduğu belirtilen 3. bir şahıs. Saldırıyı düzenleyenler ellerini kollarını sallayarak belediyeden ayrılmışlardı.

Dün akşam saatlerinde Kars Belediyesi’ne giderek, güvenlik personeline hakaret ettikten sonra güvenlik ofisindeki eşyalara zarar veren şahıslarla ilgili henüz bir işlem yapılmadı. Belediyeye saldıran şahıslar ortalıkta dolaşmaya devam ediyorlar.

Söz konusu kişilerin daha önce de belediye eşbaşkanları ve başkan yardımcılarını tehdit ettikleri, ancak yapılan şikayet sonrası ifadeleri alınarak serbest bırakıldıklarını ortaya çıktı.

 

Suç duyurularına takipsizlik

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre, söz konusu kişilerle ilgili yapılan suç duyurularının takipsizlikle sonuçlandığını aktaran Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca, belediyeye saldıranlardan bir kişinin daha önce iş başvurusu yaptığını, talebin kabul edilmemesinden sonra kendilerine tehditler yağdırdığını söyledi. Saldırganlardan birinin kendilerini sürekli takip ettiğini, birçok kez rahatsız da ettiğini anlatan Alaca, “Bu şahıslar, bizden ihale ve park bahçelerde bulunan alanların işletilmesi için kendilerine verilmesini istiyordu. Her belediyeye geldiklerinde alkollü bir şekilde geliyorlardı. Bu yönlü bize, başkan yardımcılarımıza ve çalışanlarımıza, sosyal medya başta olmak üzere birçok alanda tehditler savurdular” dedi.

 

Evlere kadar gittiler

Saldırganlardan birinin yine evlerinin önüne gelerek, küfürler ve hakaretler savurduğunu söyleyen Alaca, “Evin önünde olduğu sırada polisler gelip gözaltına aldılar. Suç duyurusunda bulunduk ama ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Bu kişiler yine dün belediyeye gelerek, tehdit, küfür ve hakarette bulundular. Biz emniyete haber verdik, kamera kayıtları alındı ama avukatla görüştük, şu an için hiçbir sonuç alınmadı. Düşündürücü olan tüm bunlara rağmen hala bir sonuç alınmaması ve bu kişilerle ilgili bir işlem yapılmamasıdır. Bu durum, bu kişilerin bir takım güçler tarafından kullandığını gösteriyor. Bize yapılan tehditlerin ardından Vali yardımcısı ve bu kişilerin aileleriyle görüşerek sorunun giderilmesini istedik. Ama bir sonuç çıkmadı” diye konuştu.

 

Alaca: ‘Asla taviz vermeyeceğiz’

Söz konusu kişilerin “çetevari” yöntemlere, önceki dönemlerde olduğu gibi belediyeyi kaba şiddetle yönetmeye çalıştıkları ve baskı altına almak için saldırı yöntemlerine başvurduğunu dile getiren Alaca, “Kars’taki bu çeteler daha önceki dönem belediye yönetimlerine yaptıkları baskı ve tehditleri bize de yaparak, bu şekilde rant sağlamaya çalışıyorlar. Ama biz başta da söyledik, bu kişilere asla ve asla geçit vermeyeceğiz. Bu kişiler bizi direk hedef gösteren yorumlar yapıyorlar. Ailemizden kişilerin bilgileri, belediye başkan yardımcılarımızın çocuklarını hedef gösterip, ev adresleri paylaşıyorlar. Bu kişilerle ilgili sadece benim birkaç suç duyurum oldu ama takipsizlikle sonuçlandı. Onlar şunu bilsinler ki asla ve asla, ne yaparlarsa yapsınlar, biz taviz vermeyeceğiz. Burada halkın iradesi var ve şeffaf bir şekilde bu belediye çalışmaları yürüyecek” şeklinde konuştu.

 

Bilgen: ‘Uyardığımız kişiler sorumlu davranmalı’

Eşbaşkan Ayhan Bilgen ise, “Şehirde kendisine çete süsü vererek güç gösterisiyle park/bahçe işletme, işe girme, ihale alma, tefecilik, tahsilat yapma heveslisi kişi ya da gruplara aslan izin vermeyeceğiz. Daha önce defaaten uyardığımız kişi ve kurumlar sorumlu davranmalıdır” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler