Hemşireler: Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var

İstanbul Tıp Fakültesi’nde çalışan hemşireler, sağlıkta dönüşüm adı altında hayata geçirilen düzenlemelere tepkili. “Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var” diyen hemşire Aynur Gürcan, yapacakları basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu.

Hemşireler: Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var

İstanbul Tıp Fakültesi’nde çalışan hemşireler, son dönemde sağlıkta dönüşüm adı altında hayata geçirilen düzenlemelere karşı tepkilerini dile getiriyor. Fakültede YÖK’e bağlı olarak çalışan hemşireler, performans sistemi, hastanedeki baskı ortamına ve kötü çalışma koşullarına karşı sosyal medyada “Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var” hashtag’iyle yaşadıkları mağduriyetleri dile getiriyor. 

‘Hemşire yatakhanesi ücretlendirildi’

Konuya ilişkin konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi Kadın Sekreteri ve aynı zamanda 8 yıldır da hastanede hemşire olan Aynur Gürcan, döner sermayeden kendilerine verilen ücretin tamamen kesildiğini, tuttukları ek nöbet ücretlerinin eksiksiz ve zamanında yatırılmadığını söyleyerek, “Daha önce lojman olarak kullanılan hemşire yatakhanesi ücretli hale getirildi. ‘Bu ücreti ödemeyen hemşireler hakkında yasal işlem başlatılacak’ tehdidiyle sağlık çalışanı hemşireler baskı altına alınmaya çalışılıyor. Kreşlere fahiş oranda zamlar getirildi. Yıllardır özellikle birim ücretleri verilmiyor. Hijyenik olmayan koşullarda lezzetsiz, yetersiz yemek yemek zorunda kalıyoruz” dedi. Gürcan, uygulamaların AKP’nin sağlık politikalarından bağımsız olmadığını ifade etti.

‘Yönetimsel baskı, mobbing ve ayrımcılığa uğruyoruz’

Hastanede ayrıca yönetimsel baskıya, mobbinge ve ayrımcılığa da maruz kaldıklarını belirten Gürcan, “Tüm bu kötü çalışma şartlarından dolayı sağlık çalışanları istifa ediyor, iş yükümüz artıyor, servisler kapatılıyor. Hemşire eksikliğinden dolayı iş yükümüz çok artıyor. Nöbetten çıktığımız gün dışında boşluğumuz yok. Kliniklerin iş yükünü sırtlayıp, eğitim alma çabamız sürerken 32 saat çalışıp, hakkımız olan performansın verilmemesini şiddetli kınıyor ve itiraz ediyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Basın açıklamasıyla protesto edecekler

Hastane bünyesinde yaşadıkları sorunları dile getirmek amacıyla 29 Ağustos Çarşamba günü saat 12.30’da İstanbul Tıp Fakültesi Monoblok önünde basın açıklaması yapacakları bilgisini de veren Gürcan, hastane yönetimi tarafından buna izin verilmeyeceği yönünde tehdit aldıklarını belirtti.

Tüm sağlık çalışanlarını bu konuda duyarlı olmaya çağıran Gürcan son olarak, basın açıklamasını yapmakta kararlı olduklarını söyleyerek katılım çağrısında bulundu.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler