HEMA Maden’in işten çıkardığı 148 işçi direnişte

Bartın’ın Amasra ilçesinde 13 Mart’ta ücretli izne çıkarılıp daha sonra işlerine son verilen 148 işçi HEMA Maden şirketinin binasının önünde vardiyalı olarak 24 saat oturma eylemi gerçekleştiriyor.

HEMA Maden’in işten çıkardığı 148 işçi direnişte

Bartın’ın Amasra ilçesinde Hattat Holding’e bağlı HEMA Maden’de çalışan 148 işçi 13 Mart’ta ücretli izne çıkarılıp daha sonra işlerine son verildi. İşten çıkarılan işçiler 26 Mart’tan itibaren HEMA’nın Tarlaağzı Köyü’ndeki binası önünde çadırlarını kurdular. İşçiler vardiyalı olarak 24 saat oturma eylemi yapıyorlar.

İşten çıkarılan işçiler HEMA’dan son iki aylık maaşlarının ve tazminatlarının ödenmesini ve işlerine iade edilmelerini talep ediyor. HEMA yöneticileri “maaşlar bu hafta içi verilecek” sözünü verdiyse de direnişteki işçiler hala maaşlarını alamadılar. Tazminat ve işe iade konusunda da belirsizlik sürüyor.

HEMA yetkilileri “HEMA’yı mahkemeye verirseniz mahkemelik olduğumuz işçiler ile çalışmayız” şeklinde açıklama yaptı. Buna karşı işçi sözcüleri ise anayasal haklarını kullanacaklarını, hem hukuksal olarak hem de HEMA’nın önünde oturma eylemi yaparak direneceklerini söylüyorlar. Maaşlarını, tazminatlarını almadan ve işe iade edilmeden HEMA şirketinin önünden ayrılmayacaklarını vurguluyorlar.

Taşeron maden işçilerinin direnişine destek olmak için birçok sendika, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler dayanışma ziyareti gerçekleştiriyor.

Direnişin başından bu yana işçilerin yanında olan Bartın Eğitim Sen 5 Nisan Perşembe günü akşam saatlerinde direnişçi işçilere dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. İşçilere akşam yemeği götürüldü ve beraber yemek yenildi.   Çalışma hakkı ve direnişe dair sohbet edildi. Eğitim Sen Müzik gurubu eşliğinde türküler söylendi. Dayanışma ziyareti sloganlar ve Bartın Eğitim Sen Başkanı Sedat Bora’nın destek konuşması ile son buldu.

Kaynak: Bartın Eğitim Sen

HEMA Maden’in işten çıkardığı 148 işçi direnişte

HEMA Maden’in işten çıkardığı 148 işçi direnişte

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler