HDP’nin valilik izniyle düzenlediği yemek programı suç sayıldı

Görevden alınarak tutuklanan Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş’un, partisinin valilik izniyle düzenlediği yemeğe katılması dahi suç sayıldı.

HDP’nin valilik izniyle düzenlediği yemek programı suç sayıldı

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Mayıs’ta görevden alınarak yerine kayyım atanan ve 18 Mayıs’ta tutuklanan Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Yaşar Akkuş hakkında yürütülen soruşturmanın detayları ortaya çıktı. Soruşturmanın tümü gizli tanık ifadesi ve HTS (telefonla görüşme) kayıtlarına dayandırılırken, en dikkat çekici suçlama ise Akkuş’un partisi tarafından düzenlenen yemeğe katılması.

 

 İl Eşbaşkanı ile konuşmak suç

Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan soruşturmada, Akkuş’un 2009 yılına kadar olan telefon görüşmeleri dosyaya konuldu. Telefon kayıtlarında Akkuş’un daha önce ”örgüt üyeliği” ile suçlanan; ancak beraat eden bir yurttaşla neden konuştuğu soruldu. Yine Akkuş’un belediye eşbaşkanı seçilmeden önce, önceki dönem HDP Iğdır İl Eşbaşkanı ile telefon görüşmesi de suç sayıldı. 

 

 Aynı dosya ikinci kez suçlama konusu

Suçlama konularından bir diğeri ise 2015 yılında bir gizli tanığın beyanlarıyla gözaltına alınması. Gizli tanığın ifadesi üzerine açılan soruşturma kapsamında Akkuş gözaltına alınmış ve hakkında dava açılmıştı. Akkuş’un dava dosyası mevcutken, aynı suçlamanın bir kez daha soruşturma dosyasına suç delili olarak konulması dikkat çekti. 

 

Partinin davetine katılmak suç

Bir diğer suçlama konusu ise; Akkuş’un partisinin Iğdır il örgütü tarafından valilik izniyle 16 Ocak’ta verilen dayanışma yemeğine katılması da suçlama konusu yapıldı. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler