HDP’nin ‘Demokratik Mücadele Programı’nda ikinci aşama ‘Demokrasi Buluşmaları’

Demokratik Mücadele Programı kapsamında 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar sürdüreceği eylemlerine Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya gerçekleştirilen ‘”Darbaye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”yle başlayan HDP, ikinci aşamada yapacağı “Demokrasi Buluşmaları’nın startını yarın Meclis’te verecek.

HDP’nin ‘Demokratik Mücadele Programı’nda ikinci aşama ‘Demokrasi Buluşmaları’

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Haziran’da açıkladığı tutum belgesinin ardından 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar sürdüreceği eylemlere, Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya gerçekleştirdiği  “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün ardından ‘Demokrasi Buluşmaları’ ile devam edecek.

 

İkinci aşama ‘Demokrasi Buluşmaları’

HDP, Yarın gerçekleştirilecek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci aşamasına Meclis’te start verecek. Meclis’te eş genel başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın katılımıyla Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen çoklu baro yasa tasarısına karşı “Hep Birlikte Savunma Hakkı İçin Buluşuyoruz” başlığı ile yarın basın açıklaması yapılacak.

HDP, Temmuz ayı boyunca “Demokrasi Buluşmaları” gerçekleştirilecek. Buluşmalar ile devam eden anti-demokratik uygulamalara karşı demokrasi söyleminin öne çıkması hedeflenirken, “Savaşa karşı barış” buluşmaların ana talebi olacak. İkinci aşama boyunca farklı dini ve etnik gruplar, işçiler, aydın ve gazeteciler, kadınlar, ekolojistler, gençlerle buluşmalar gerçekleştirilecek.

 

‘Demokrasi Buluşmaları’ 10 başlıkta gerçekleşecek

HDP, Ağustos ayına kadar 10 başlıkta buluşma gerçekleştirecek. İlk olarak “Savunma Hakkı” başlığında gerçekleşecek ‘Demokrasi Buluşmaları’nın diğer başlıkları şöyle: “Hukuk ve İnsan Hakları”, “Emeğin Hakları”, “Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Demek”, “Halkların Özgürlüğü, İnançların Eşitliği”, “Adalet”, “Demokrasi”. Bu başlıklarda açık hava toplantıları da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle halk sağlığının korunmasının esas alınacağı Demokrasi Buluşmaları’nda, etkinliklerde fiziki mesafe kuralına uyulması, maske takılması ve etkinliklerin açık alanda yapılması konularına özen gösterilecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler