HDP'lilere 'düğünde takı takma' suçlaması: ‘Örgütün taban kazanma faaliyeti’!

Manisa’da aralarında HDP’lilerin de bulunduğu 57’si tutuklu, 138 kişinin yargılandığı davada HDP’li siyasetçilere eşine az rastlanır türden suçlamalar yöneltildi. Mahkeme, HDP’li siyasetçilerin, düğünlere katılarak takı takmasını, “Örgütün taban kazanma faaliyetleri” olarak nitelendirdi.

HDP'lilere 'düğünde takı takma' suçlaması: ‘Örgütün taban kazanma faaliyeti’!

İddianameye de yansıyan suçlamalarda, HDP yöneticilerinin düğünlere katılması ve katıldıkları düğünlerde takı takmaları suç sayıldı. Mahkeme, HDP’li siyasetçilerin, düğünlere katılarak takı takmasını, “Örgütün taban kazanma faaliyetleri” olarak nitelendirdi.

Savcıya göre takı takmak örgüte taban kazanma faaliyeti

57 kişinin tutuklu olduğu soruşturmada Manisa Cumhuriyet Savcısı Kazım Özsoy tarafından hazırlanan iddianamede HDP’lilere “örgüt üyesi olmak”, “örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt adına patlayıcı madde bulundurmak ve temin etmek”, “2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamalarının yanında bir de “Örgütün taban kazanma faaliyetleri çerçevesinde, düğünlere giderek takı taktığı” suçlaması da eklendi.

Cenaze törenine 'örgüt talimatıyla yapılan eylem' dedildi

Mahkeme ayrıca, Manisa Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından yapılan basın açıklamasını ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin cenazesine katılımı,“doğrudan terör örgütünün talimatları doğrultusunda tertiplenen eylem" olarak değerlendirildi.

Düğünde sarı-kırmızı-yeşil mendil sallayanlara da tutuklandı

Geçtiğimiz hafta da Ağrı'nın Patnos ilçesinde, düğün konvoyunda sarı-kırmızı-yeşil mendiller sallayan 4 kişi devriye gezen polis ekipleri tarafından gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardı.

Artı Gerçek

Etiketler: HDP, mahkeme, takı takma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler