HDP’li Taşdemir’den Gül’e: Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili bir açıklamanız olacak mı?

HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Giresun'da evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Taşdemir, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili bir açıklamanız olacak mıdır?” diye sordu.

HDP’li Taşdemir’den Gül’e: Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili bir açıklamanız olacak mı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Giresun'un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergesinde, Rabia Naz Vatan'ın ölümünün üzerinden 11 ay geçmesine rağmen şüpheli durumun giderilmediğine dikkat çekildi:

"Zira çocuğun yaralı bulunduğu gün bir kız çocuğuna siyah bir aracın çarptığına dair polise ihbar yapılmış ve basında ''sürücünün çarpıp kaçtığı küçük kız hayatını kaybetti', 'polisin olay yerinden kaçan sürücünün tespit edilmesi için çalışma başlattı' şeklinde haberler yer almıştır. Ertesi gün ise küçük çocuğun ölümü 'yüksek yerden düşme veya 'intihar' olarak verilmeye başlanmıştır. Adli Tıp Raporu'nda ise ölümün 'yüksekten düşme' değil 'bedensel travma' sonucu gerçekleştiğine yer verilmiştir."

Baba miting düzenlemişti

Taşdemir, ailesinin aylardır yaptıkları araştırmalar sonucu Rabia Naz'ın intihar etmediğine, otomobil çarptığına, çarpan kişinin çocuğu yaralı halde evin önüne bıraktığına ve faillerin açığa çıkarılmadığına dair önemli deliller toplandığına ve bunları bir miting düzenleyerek kamuoyu ile paylaştığını aktardı.

Otomobiliyle çarpan kişinin Eynesil Belediye Başkanının yeğeni olduğu ve bu kişinin korunduğuna dair iddiaların da gündemde yer aldığını aktaran Taşdemir, soru önergesinde ailenin beyanına da yer verdi:

''Kızımızı evin önünde ağır yaralı olarak bulduk ve akabinde kaybettik. Olayın şoku ve üzüntüsü sebebiyle intihar olarak düşündük ancak zamanla ortaya çıkan tutarsızlıklar kızımızın vefatının şaibeli olduğunu gösteriyor. Örneğin, çocuğumun sol ayağı kopar derecesine gelmiş. Atar damar kesilmiş. Konuyla ilgili tüm uzmanlar kan boşalması gereken bir durum olduğunu söylüyor ancak çocuğum boylu boyunca uzanıyor bir damla kan yok, ayak temizlenmiş pantolonunda kan var, ayakkabısında kan var ama yanında kan falan hiçbir şey yok.

Ayrıca kızımızın okul çantası ilk etapta olay yerinde değildi sonrasında bir el çantayı getirip koydu. Otopsi raporuna göre de yüksekten engelsiz düşmeyi reddeden bulgular sunuyor, ellerinde sıyrıklar var ve sadece sol arka tarafında hasarlar mevcut. Kızımız trafik kazası geçirmiş. Ama geçirdiği trafik kazası ölümü ile sonuçlanacak kaza değil.

Çarpanlar evin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızımız evimizin yanında kan kaybından öldü. Ayrıca olay yeri incelemesi yapılırken görüntü kaydı alınmamış ve Rabia Naz'ı hastaneye götüren ambulansın önünde yer alan kameradaki görüntülerin de silinerek, kızımızın ölümü kayıtlara 'intihar' olarak geçirilmeye çalışılmıştır.''

"Bakanlık soruşturma açtı mı?"

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle Meclis'e şu sorular soruldu:

  • Ailenin kamuoyuyla paylaştığı bu bilgi ve iddialar ışığında Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili Bakanlığınızca bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Rabia Naz Vatan'a otomobiliyle çarpıp ölümüne sebebiyet verdiği, ailenin açıklamaları sonrasında baba Vatan'ı arayarak tehdit ettiği ve bazı siyasetçiler tarafından korunduğu iddia edilen kişi veya kişiler hakkında herhangi bir kovuşturma yapılmış mıdır?
  • Adli tıp raporunun yanı sıra, Rabia Naz'ı hastaneye yetiştiren ambulans kayıtlarının silinmesi, elbisesindeki talaş, saman gibi delillerin bulunduğu ahırın ani bir kararla yıkılması, bulunmayan çantasının sonradan herkesin görebileceği bir yere konulması gibi çok sayıda şüpheli durumun incelenmesi için Bakanlığınızca ayrıca bir soruşturma ve inceleme başlatılmış mıdır?
  • Günlerdir kamuoyu tarafından büyük bir tepkiye neden olan Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili bir açıklamanız olacak mıdır?

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler