HDP'li Sezai Temelli: 'İktidar ekonomik krizi 'kara para' ile gölgeliyor'

HDP’nin Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP'li Sezai Temelli: 'İktidar ekonomik krizi 'kara para' ile gölgeliyor'

HDP'nin Ekonomiden sorumlu eş genel başkan yardımcısı Sezai Temelli, ekonomiyi, sadece borsa verileri ve dövizin dalgalanmaları üzerinden değerlendirmemek gerektiğini ifade eden Temelli, Türkiye’de etik dışı ve ahlaki değerlerini yitirmiş bir iktisadi anlayışının hâkim olduğunu savundu.

Temelli,  “İktisat aynı zamanda evi geçindirmektir, Aştır, iştir, çocuğun okul geleceğidir, iyi beslenme ya da tatil yapmaktır... Dolayısıyla iktisat her şeydir. Bütün olarak baktığımızda Türkiye’deki ailelerin çok büyük bir kesimi yoksulluk sınırının altında yaşadığı görülüyor. İnsanlar sağlık, barınma ve eğitimde yeterli hizmeti alamıyor” dedi.

‘İşsizlik hat safhada’

Dar kapsamlı resmi rakamlara göre işsizliğin yüzde 13 olduğunu, genişletilmiş rakamlara göre ise yüzde 20’leri aştığını hatırlatan Temelli, “İşsizliğin yüksek olduğu bir yerde ekonomide sağlıklı bir işleyiş olamaz, adalet de olmaz. Bakın 3 binden fazla siyasetçi tutsak, eş başkanlarımız tutsak. Bu adaletsizlik, ekonomideki adaletsizliğin parçasıdır” ifadelerini kullandı.

‘Kara para ekonomisi’

Türkiye’ye kaynağı belli olmayan para akışı olduğunu savunan Temelli, iktidarın içinde bulunduğu krizi “kapa para” girişiyle gölgelediğini öne sürdü. Temelli, “İktidarda kalmak ve borçları çevirebilmek için bu paraya göz yumuluyor. Baktığınızda 10 milyarca dolardan bahsedilen rakamlara ulaşan, kaynağı belli olmayan para girişi var. Yine Türkiye’deki yabancılara tanınan imtiyazlar var. Böylece döviz pozisyonu ayakta tutulmaya çalışılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Dış politika itibarsız’

Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyen faktörlerden birinin dış politikada yapılan hatalar olduğunu savunan Temelli, “Rusya ile yaşanan gerilim sonucu koca turizm sektörü bitti. Yine tarım sektörü çöktü. Bir diğer örnek olarak AB ile yaşanan soruna bağlı olarak ekonomi etkilendi” dedi.

Ekonominin düzelmesi için…

Temelli, “Ekonomik krizden nasıl çıkılır” sorusunun cevabının sadece iktisadi değil siyasi ve hukuki düzenlemelerde de aranması gerektiğini söyleyen Temelli, “Hukuk devleti inşası ve demokrasi gerekiyor. Demokratik cumhuriyeti var etmeden ekonomik sorunlar çözülmez. Sorunların çözümü toplumsal barışla mümkündür, aynı zamanda ekonomiye dair her şey. Bu iki olgu düşünüldüğünde ancak düzelir ekonomi. Ekonominin düzelmesi hızla adaletli, adil bir paylaşımın var edildiği bir iktisadi anlayışla mümkündür. Sağlıklı büyüme, eşitlikçi paylaşım, kadın ve çocukların çalışma yaşamında istismarı ve sömürüsüne son verecek bir düzende ekonomi de iyileşir” ifadelerini kullandı.

Dihaber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler