HDP'li Kerestecioğlu: Tüm çalışanlara 14 gün ücretli izin verilmeli

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çalışanların 14 gün ücretli izinli sayılmasıyla ilgili kanun teklifi verdi. Kerestecioğlu, “Tüm çalışanların sağlık iznine çıkarılması, salgının yayılmasını engellemek için en kritik adım olacaktır” dedi.

HDP'li Kerestecioğlu: Tüm çalışanlara 14 gün ücretli izin verilmeli

 

SiyasiHaber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yapmış olduğu son resmi açıklamaya göre koronavirüsten kaynaklı ilk ölüm gerçekleşmiş vaka sayısı ise 98'e ulaşmıştı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, koronavirüs salgınını ve bu süreçte çalışanların yaşadığı mağduriyetleri önlemek amacıyla kamuda ve özel sektörde ücretli izin uygulanması için bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

 

'İzinde olmayan çalışanlar üzerinde yük artmıştır'

“Zorunlu hizmetlerde görev yapacak asgari sayıda kamu personeli dışındaki tüm kamu personellerinin de izinli sayılması önem taşımaktadır. Tüm çalışanların sağlık iznine çıkarılması, salgının yayılmasını engellemek için en kritik adım olacaktır” diyen Kerestecioğlu, virüs salgınının özellikle özel sektörde virüs salgınının yıllık izinlerinin “eritilmesi” için bir gerekçeye dönüştürüldüğüne dikkat çekti ve “İş nedeniyle yurtdışına gitmek zorunda kalan çalışanlar da dönüşlerini takiben zorunlu yıllık izne çıkarılmaktadır. Olağandışı koşullara rağmen hedefler ve çalışanlar üzerinde satış baskısında da bir değişiklik yapılmamaktadır. Hatta, risk grubunda olan çalışanların izne ayrılmasıyla birlikte izinde olmayan çalışanlar üzerinde yük artmıştır” ifadelerini kullandı.

 

14 gün süreyle izin

Kerestecioğlu kanun teklifiyle “Zorunlu hizmetlerde görev yapacak asgari sayıda çalışan dışında tüm kamu personelinin ve özel sektör çalışanlarının 14 gün süreyle izinli sayılmaları amaçlanmaktadır” dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler