HDP'li iki vekil daha açlık grevine başladı: Amacımız karanlığı yırtmak

HDP Diyarbakır il binasında başlatılan açlık grevi sürerken, Van milletvekilleri Tayip Temel, Murat Sarısaç ile Halik Kurt ve Yusuf Ataş da açıklama yaparak açlık grevine başladı.

HDP'li iki vekil daha açlık grevine başladı: Amacımız karanlığı yırtmak

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 121’inci gününde devam ederken, cezaevlerinde başlayan eylem büyüyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ile parti üyeleri Sevican Yaşar, Salih Cansever, İsmet Yıldız, Salih Tekin ve Bilal Özgezer de aynı taleple 3 Mart’ta partinin Diyarbakır il binasında açlık grevi eylemi başlattı. Eylemin başlatılması ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla düzenlenen baskın sonucu gözaltına alınan ve dün serbest bırakılan 5 HDP’li, il binasına gelerek eylemlerine devam etti.

2’si vekil 4 kişi daha açlık grevine başladı 

Bugün de Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile A. Halik Kurt ve Yusuf Ataş açlık grevine dahil oldu. Vekil Temel ve beraberindekiler HDP il binası önünde açıklama yapmak istedi. Grup, parti binasının önünü kapatan polislerle uzun süre tartıştı. Temel ve Sarısaç ile beraberindekiler, parti binası kapısında açıklama yaptı. Çevik kuvvet polisleri kalkanlarını havaya kaldırarak gazetecilerin açıklamayı izlemesi ve görüntü almasını engellenince, açıklama Vedat Aydın Konferans Salonu’nda yapıldı.

12 Eylül 2012’de başlatılan açlık grevinde 68 gün kalan milletvekili Tayip Temel'in yaptığı açıklamada,121 gündür Avrupa’da ve cezaevlerindeki baskı ve tecrit politikalarına rağmen tarihi bir direniş yaşandığını dile getiren Temel, “Parti olarak bu direnişe laik olamadık. Açık bir şekilde söylüyorum, bu cunta Kenan Evren faşizmine benziyor. Türkiye halklarının üstüne karanlık bir tarih varken, Amed zindanında Kemaller ve Hayriler öncülüğünde bir direniş sergilendi. Faşist blok bugün bir kez daha Kürt halkı, Türkiye muhalefet kesimlerine karanlık uygulamalar peşinde. Toplumu karanlığa teslim etmek istiyorlar. Kürt halkının kazanımlarını yok etmek istiyorlar" dedi.

'Amacımız tecridi kırıp karanlığı yırtmak'

HDP Milletvekili ve HDK Eş Genel Başkanı Leyla Güven’in başlattığı direnişe binlerin dahil olduğunu vurgulayan Temel, “Bu direnişin amacı karanlığı yırtmaktır. Tecridi kırmakla faşizmi yıkacağız. Arkadaşlarımızın birçoğu kritik durumda. Bu eylem bir mesajdır. 1982 Kemal ve Hayrilerin direnişi ne ise Leyla Güven’in, Nasır Yağız’ın ve tutsakların direnişi o dur. Herkes sorumluğunu yerine getirmelidir. Bu günden sonra bütün kesimlere çağrımız; meydanlarda, sokaklarda bu direniş büyütülmelidir. Direniş bu şekilde büyür, tecrit kırılır, ölümlerin önünü alırız" dedi. Açıklamanın ardından milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile A. Halik Kurt ve Yusuf Ataş, açlık grevi eylemine başladı.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler