HDP’li Erbaş ve Oba tahliye edildi

HDP İstanbul eski İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş ve HDP'li Kasım Oba tahliye edildi.

HDP’li Erbaş ve Oba tahliye edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul eski İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş'ın da aralarında bulunduğu ikisi tutuklu 12 siyasetçinin yargılandığı davanın yedinci duruşması Çağlayan'daki İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Davaya, "Örgüt propagandası" ve "Örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklu yargılanan Doğan Erbaş ve Kasım Oba ile tutuksuz yargılanan siyasetçiler ve avukatlar katıldı.

"Heyet değişiyor dosyalar iyi incelenmiyor"

Duruşmada ilk olarak söz alan Erbaş, her duruşma nerdeyse bir heyetin değiştiğini ifade ederek, heyet değişikliğiyle dosyalarının iyi incelenmediğini kanısını kendilerinde oluşturduğunu söyledi Erbaş, tutukluluğunun infaza dönüştüğünü belirtti, tahliyesini talep etti.

Avukat Banu Güveren, HDP İstanbul il binasına  yönelik baskın ve aramanın hukuksuz bir şekilde yapıldığını söyledi. Güveren, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu. 

Duruşma savcısı da, şu an için verdikleri esas hakkında ki mütalaayı tekrar ettiklerini, sonraki duruşmalarda değiştirip değiştirmeyeceğini değerlendireceğini belirtti. 

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erbaş ve Oba'nın tahliyesine karar verdi.

Davanın bir sonraki duruşması, 14 Mayıs 2019’de görülecek.

 Ne olmuştu?

İstanbul’da 12 Aralık 2016 tarihinde HDP İstanbul il yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında 15 kişi gözaltına alınmış, 25 günlük gözaltı süresinin ardından 5 Ocak 2017’de gözaltına alınanlardan il eş başkanları Aysel Güzel ve Doğan Erbaş’ın da aralarında olduğu 11 kişi tutuklanmıştı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, HDP eşbaşkan ve yöneticileri “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile suçlanıyor. 432 sayfalık iddianamede HDP’lilerin yaptığı basın açıklamaları, halk toplantıları, parti çalışmaları ve parti içi faaliyet raporları, planlamaları suç unsuru olarak gösterildi.

Davanın ilk duruşması tutuklamalardan 10 ay sonra 26 Eylül’de görülmüştü ve tahliye çıkmamıştı.

Daha sonra, 3 Ekim 2017’deki duruşmada Süleyman Başer, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Aslanboğa, Aysel Güzel, Ayşe Karadağ veSüleyman Özcan tahliye edilmişti. Davanın, 9 Ocak, 22 Mart, 12 Haziran ve 12 Eylül 2018’deki duruşmalarında da tahliye çıkmamış ve kamuoyundan yoğun tepki gelmişti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler