HDP’den yeni yaşamı birlikte inşa etmek için ‘Demokrasi Buluşmaları’

HDP, Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci aşaması olan “Demokrasi Buluşmaları”nın startını verdi. HDP Eş Başkanı Mithat Sancar “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” ile ortaya koydukları itirazı “Demokrasi Buluşmaları”yla bir inşa gücüne dönüştürmeyi amaçladıklarını söyledi.

HDP’den yeni yaşamı birlikte inşa etmek için ‘Demokrasi Buluşmaları’

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Haziran’da açıkladığı tutum belgesinin ardından 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar sürdüreceği eylemlere, Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya gerçekleştirdiği  “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün ardından ‘Demokrasi Buluşmaları’ ile devam edecek. Bugün Meclis Basın Kapısı önünde eş başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile milletvekillerinin katılı ile yapılan basın açıklamasıyla startı verilen “Demokrasi Buluşmaları” Temmuz ayı boyunca 10 başlıkta gerçekleşecek.

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” ile ortaya koydukları itirazı “Demokrasi Buluşmaları”yla bir inşa gücüne dönüştürmeyi amaçladıklarını belirterek, “Yoksulluğa, sömürüye itiraz ediyoruz, eşitliği kurmak için buluşacağız. Baskıya itiraz ediyoruz, yasaklara itiraz ediyoruz, özgürlüğü itiraz etmek için buluşmalar gerçekleştireceğiz. Tekçiliğe itiraz ediyoruz, çoğulculuğu inşa edeceğiz. İnançlar konusunda her türlü dayatmaya ve inançlar arasında ayrımcılığa itiraz ediyoruz, halkların özgürlüğünü ve inançların eşitliğini inşa etmek için buluşmalar yapacağız. Artvin’den Kaz Dağlarına ve Kanal İstanbul’a kadar doğanın talanına itiraz ediyoruz ekolojik bir toplum kurmak için buluşmalara gidiyoruz” diye konuştu.

 

 “Adaleti, hakkı, hukuku birlikte inşa edeceğiz”

İktidarın kontrol edemediği kesimler ve toplumsal çevrelerden intikam için hareket ettiğini söyleyen Sancar, “7 Haziran 2015’ten beri partimize, partimizle birlikte hareket eden her çevreye intikam saldırıları gerçekleştiriliyor. Bu intikam saldırılarının en önemli örneği 4 Kasım 2016 tarihindeki rehin alma operasyonuydu. Demirtaş, Yüksekdağ, Baluken’i 7 Haziran’ın intikamını almak için rehin aldılar. 31 Mart ve 23 Haziran’da bu iktidarı durdurduk. O nedenle bir intikam olarak irade gaspı operasyonlarına başladılar. Kayyımlar atadılar, milletvekillerinin vekilliklerini düşürdüler, bu iktidarın intikamcı zihniyetine itiraz ediyoruz, bu itiraz için buluşmalar gerçekleştireceğiz. Adaleti, hakkı, hukuku, hakkaniyeti toplumun çeşitli kesimleriyle birlikte inşa edeceğiz.”

 

“Savunmayı savunuyoruz… Umut, cesaret bulaşıcıdır”

Çoklu baro teklifinin de “biat ve intikam operasyonu” olduğunu belirten Sancar, “Bu yasa teklifine karşı başından beri sürdürdüğümüz muhalefeti de genel kurulda sürdüreceğiz. Komisyonda sabahlara kadar süren oturumlarda vekillerimiz toplumu savunmayı, adaleti savunmak adına büyük bir emekle çalıştılar. Barolar itirazlarını yollara dökülerek ortaya koydular, baro başkanlarının anayasal meşru hakkı olan yürüme, toplanma hakkı defalarca bu iktidar tarafından engellendi. Ama barolar yürüdüler, itirazlarını ortaya koymaktan vazgeçmediler. Biz bardoların bu itirazını, yürüyüşünü selamlıyoruz, destekliyoruz ve şunun altını çiziyoruz: Umut bulaşıcıdır, cesaret bulaşıcıdır. Tek bir kişi adaleti haykırdığında mutlaka yankı bulur o haykırış” diye konuştu. 

 

“İktidar meslek odalarına diz çöktürmek istiyor”

İktidarın meslek odalarına da diz çöktürmek istediğine dikkat çeken Sancar, “Bu iktidar Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) intikam almak istiyor o nedenlerle hazırlıklarının sürdürüyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) intikam almak istiyor, kamu odalarını tümüyle kontrol altına almak istiyor. Yargı bu iktidarın uzun zamandır kontrolüne aldığı bir aygıt durumuna gelmiştir. Yargıyı bu iktidar, muhalefeti susturmak için bir sopa olarak kullanıyor. Ortada yargı denebilecek bir kurum kalmamıştır. Bu bizim kaderimiz olamaz” dedi.

 

“Güçlerimizi birleştirirsek gidişatı durdurabiliriz”

Mevcut durumun hep birlikte yürünmesi, hep birlikte itiraz edilmesi halinde, güçlerin birleştirilmesi halinde değiştirilebileceğini ifade eden Sancar, “Hep birlikte yürürsek hep birlikte itiraz edersek inşa konusunda güçlerimizi birleştirirsek bu gidişatı durduracağız. Kimsenin karamsar olmasına gerek yok. Mücadele inancını koruyanların mutlaka başardığını gördük. Biz de diyoruz ki adalet, demokrasi, özgürlükler mutlaka kazanacaktır. Bunun en önemli şartı güçlerimizi birleştirmektir. İşte biz de bu güçlerimizi birleştirmek için Ankara’dan harekete geçiyoruz” diye konuştu.

 

“Sadece itiraz etmek yetmez, inşa gücü olmalıyız”

“Çağrımız, demokrasi güçlerinin bir inşa gücü olmasıdır. Sadece itiraz etmek yetmez, inşa gücü olmalıyız” diyen Sancar sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalete inanan her kesime, demokrasi isteyen her bölüme, baskıya karşı nefes almak isteyen her bireye çağrımızdır. Gelin hep birlikte özgürlüğün, demokrasinin adaletin ve en önemlisi de bunlarla birlikte barışın inşa gücü olalım. Bu buluşmamızda ekolojistlerle, inanç gruplarıyla, kadınlarla, gençlerle bir araya geleceğiz. Hep birlikte yolumuza devam edeceğiz. Bu gücü inşa edeceğiz.  Bu yolun ucu barışa çıkmaktadır. Şimdi biz ‘savaşa karşı çıkıyoruz, barışı inşa edeceğiz’ sözünü en gür şekilde haykırmaya çağırıyoruz herkesi. Bunun için demokrasi güçlerinin buluşması, yeni bir enerji yeni bir irade yeni, bir umut cesaret yaratacaktır. Bundan şüphe duymuyoruz. Bu ülkedeki demokrasi güçleri hep birlikte hareket ettiklerinde mutlaka kazanacaklardır.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler