HDP’den Yarıcı ailesine ziyaret: ‘Vicdanın bu kadar kuruduğu bir iktidar, bu ülkeyi yönetemez’

HDP heyeti, Hatay’da ‘Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yakan ve hayatını kaybeden Adem Yarıcı’nın ailesini ziyaret etti. Heyet yaptığı açıklamada ‘Vicdanın bu kadar kuruduğu bir iktidar, bu ülkeyi yönetemez” denildi.

HDP’den Yarıcı ailesine ziyaret: ‘Vicdanın bu kadar kuruduğu bir iktidar, bu ülkeyi yönetemez’

 

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, Hatay’da ‘Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yakan ve hayatını kaybeden Adem Yarıcı’nın ailesini ziyaret etti. Heyet, hayatını kaybeden, Adem Yarıcı’nın annesi, kardeşleri ve abisine başsağlığı dileyerek bir süre sohbet etti. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant ve partililerin gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Tülay Hatimoğulları ve Kerem Nalbant bir basın açıklaması yaptı.

 

 

HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, AKP’nin 18 yıllık iktidarları boyuncunca toplumun tüm kesimlerinin ekonomik krizi derinden hissettiğini belirterek, “7 Şubat günü Adem Yarıcı’nın kendini yakarak hayatını kaybetmesi bizleri derinden özdü. Adem kardeşimizin bu eylemi AKP’nin ekonomi politikalarına bir isyan mahiyetindedir. Bir babanın çocuklarına ekmek götüremediği için böylesine bir eyleme başvurması bu ülkede yaşayan 83 milyon insanın duyarsızlığına da bir isyandır aynı zamanda” diye konuştu. Başta Adem Yarıcı olmak üzere ekonomik nedenlerle intihar eden tüm yurttaşlardan birinci derecede sorumlu olanın AKP iktidarı ve onun destekçisi küçük ortağı MHP olduğuna işaret eden Nalbant, “İktidara yakın bir avuç kesim ekonomik krizi hissetmiyor olabilir ama toplumun ezici bir çoğunluğu, gelir dağılımındaki eşitsizlikten kaynaklı krizi iliklerine kadar hissediyor. Adem Yarıcı’nın ölümünden hemen sonra yetkililerin yaptıkları açıklamalar Saray iktidarının yönetme beceriksizliğini örtmeye yetmedi ve yetmeyecektir. Ülkeyi yöneten Saray ve şürekası, Suriye’de çetelere verdiği desteğin, ülkede ise müteahhitleri kurtarmaya yönelik sarf ettiği eforun çeyreğini, işsizlik ve yoksullukla mücadeleye vermiş olsaydı bugün ne İstanbul Fatih’te, ne Antalya’da ne de Hatay’da böylesi intiharlar olmayacaktı. Bu cinayetlerin sorumlusu AKP ve onun neo-liberal politikalarıdır” dedi.

 

 

Kerem Nalbant’ın ardından konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da, “Biz, bu ülkede artan intiharlar karşısında ısrarla şunu söyledik; İstanbul Fatih’te birlikte 4 kardeş Yetişkin ailesi siyanürle intihar etti. Antalya’da Şimşek ailesi yok oldu. Gaziantep’de Belediye önünde yaşamına son veren Eyüp Dal, KHK’larla ihraç edilen kamu emekçileri yaşamlarına son verdi. Bu ülkede çok ciddi ve derinleşmiş bir ekonomik kriz var” diye konuştu. Yoksulluk ve işsizliğin başını alıp gittiğine, insanların doğalgaz faturalarını ödeyemez hale geldiğine işaret eden Hatimoğulları, “Fakat AKP iktidarı yine de ısrarla şunu söylüyor; ekonomik kriz yok. Bütçe görüşmeleri sırasında dile getirdik, işsizlik fonu devredilmemeli. İşsizlere pay edilmeli, işsizlik sigortası için son üç yılda 600 gün çalışma şartı aranıyor. Bizler, bu şartın kaldırılması gerektiğini söylüyoruz. Devletin üzerine düşen en temel görev; insanların temel ihtiyaçlarının devletçe karşılanması gerektiğidir” dedi.

Adem Yarıcı gibi ekonomik kriz nedeniyle insanların yaşamlarına son vermelerinin ardından iktidarın açıklamalarının ibretlik olduğuna dikkat çeken Hatimoğulları, “Siyanürü yasaklayarak intiharları engellediği sanrısına kapılanlara şu cevabı verdik: ‘Buyurun yoksullar için intihar menüsü açıklayın bu ülkede tam olsun!’ Mecliste bize, muhalefete yapılan açıklamalar da bu şekilde. HDP Mecliste İşsizliği, yoksulluğu, ekonomik krizi ve bu nedenle artan intiharları gündeminden hiç bir şekilde çıkarmadı. Şimşek ailesi için bize verilen cevaplarda, “burda açıklayamacağımız mahrem şeyler var”. Adem Yarıcı için, Hatay Valiliğinin yaptığı açıklamayı buradan kınamak istiyorum. Deniliyor ki “psikolojik sorunları var”. Bu psikolojik sorunların kaynağının işsizlik, yoksulluk olduğunu bilmiyor musunuz? Devlet bunu bilmeyecekse kimler bilecektir? Ağrı Belediye Meclis Üyesi “Kimse kendini açlıktan yakmaz... Böyle ucuz siyasi manevralarla insanları kandıramazsınız” Adem Yarıcı yaşamına son verdi. Bunun neresi siyasi manevradır” diye konuştu.

Hatimoğulları, ‘vicdanın bu kadar kuruduğu bir iktidar, bu ülkeyi yönetemez’ diyerek, AKP-MHP iktidarının bu ülkeyi artık yönetemediğini, bu krizle baş edemediğini kaydetti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler