HDP’den Kanal İstanbul ÇED Raporu’nun iptali için dava

HDP hukuk ve ekoloji komisyonları, Kanal İstanbul ÇED Raporu’nun iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı İdare Mahkemesi‘ne dava açtı. Dilekçede HDP’nin bu davanın tarafı olduğu vurgulandı

HDP’den Kanal İstanbul ÇED Raporu’nun iptali için dava

Halkların Demokratik Partisi (HDP) hukuk ve ekoloji komisyonları Kanal İstanbul Çevre Etki ve Değerlendirme Raporu’nun iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Mahkemesi’ne karşı İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

HDP adına İstanbul İdare Mahkemesine verilen dilekçede HDP’nin ekoloji ve doğa hakkını savunan bir kitle partisi olduğuna işaret edildi. Kanal İstanbul Projesi için hukuksuz ve gayrimeşru bir şekilde verilen ÇED olumlu kararı verildiğini belirten HDP, bu davanın tarafı olduğunu vurguladı.

 

‘HDP davanın tarafıdır’

Dilekçede, HDP’nin ilgili tüzük ve program hükümlerine yer verilerek, “Parti tüzük ve programında yer alan bu amaç ve hedefler doğrultusunda Halkların Demokratik Partisi’nin dava konusu Kanal İstanbul projesi için verilen hukuksal ve bilimsel-teknik açıdan yok hükmündeki ÇED olumlu kararın iptali istemiyle dava açmakta hukuksal menfaati vardır” denildi.

Buna ek olrak, Anayasa’nın 17. maddesine göre “herkesin, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme” hakkına sahip olduğu, 56. maddesine göre de “çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi” olduğu hatırlatıldı.

 

‘Halkın katılımı yok sayıldı’

ÇED Raporunun önemli aşamalarından biri olan halkın katılım hakkının ihlal edildiğini belirten HDP, ÇED Yönetmeliği‘nin dayanağı olan Çevre Kanunu‘na göre halkın karar alma sürecine katılımı yasal bir zorunluluktur. Ancak başta İstanbul halkı olmak üzere Kanal İstanbul projesine karşı yükselen halk tepkisi dikkate alınmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler