HDP'den il binası önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

Meclis'teki tüm partilere çağrı yapan HDP, 'Gelin parlamento çatısı altında ortak bir heyet oluşturup, sorunu çözmek için hemen girişimde bulunalım' dedi.

HDP'den il binası önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

HDP Diyarbakır İl Örgütü, il binası önünde bazı ailelerin yaptığı oturma eylemlerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğoğulları, "Ailelerin dile getirdikleri talepleri, biz savaş ve çatışmaların yaşandığı bu coğrafyada yıllarca dile getirdik" dedi. Hükümetlerin bugüne kadar barış talep eden, kayıp çocuklarının akıbetini soran annelere kulak tıkadığını dile getiren Farisoğulları, Meclis'teki siyasi partilere bir çağrı yaparak, "Gelin ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım" dedi.

Diyarbakır il binası önündeki eylemin HDP'li 3 büyükşehir belediye eş başkanlığına kayyım atanması ile beraber gündeme geldiğini hatırlatan Farisoğulları, eylemle birlikte HDP'nin kriminalize edilmeye çalışıldığını söyledi. "Bu ailelerimizin il binamız önünde oturmaları, bizleri hiçbir şekilde rahatsız etmemiştir" diyen Farisoğulları, "Bu ailelerimizin il binamız önünde dile getirdikleri talepleri, bizler Halkların Demokratik Partisi ve bileşenleri olarak savaş ve çatışmaların yaşandığı bu coğrafyada yıllarca dile getirdik. Bu coğrafyada yaşanan savaş, çatışma ve çözümsüzlüğe karşı daima onurlu barışı ve çözümü savunduk" dedi.

'İktidar barış elini her zaman geri çevirdi'

Farisoğulları açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Lakin gelinen süreçte uzattığımız barış ve çözüm elini ülkeyi yöneten iktidar bloğu her seferinde geri çevirerek çözümsüzlüğü ve çatışmayı derinleştirerek savaşı devam ettirmiştir. Kürt halkının kazanımlarına dönük yıllardır yürütülen gasp ve tasfiye politikalarında ısrar etmiştir.

'İktidarlar annelerin barış taleplerine hiç kulak vermedi'

40 yılı aşkındır bu coğrafyada yaşanan savaş ve çatışmalarda on binlerce insan yaşamını yitirmiştir. On binlerce insan evlerinden edilmiş, on binlercesi faili meçhullere kurban gitmiştir. Bugün Barış Annelerimizin, Cumartesi Annelerinin ve bu savaşta yaşamını yitirenlerin aileleri yıllardır barış olsun, ölümler ve kayıplar olmasın diye mücadelesi vermiştir. Fakat buna rağmen bu ülkeyi yöneten iktidarlar ve devlet bu çağrılara kulak vermemiştir. Tam tersine savaş ve çatışma zeminini daha da derinleştirerek devam etmiştir.

'Aileleri ziyaret adı altında paramiliter unsurlar devreye sokuldu'

Savaşın ve çatışmanın derinleştiği bu dönemde çocuklarını kaybeden ve çocuklarını arayan ailelerimizin acıları üzerinden, özel savaş yöntemleri devreye sokulmuştur. Bu bağlamda partimizin önünde oturan ailelerimize, ziyaret ve destek verme adı altında kimi paramiliter unsurlarında devreye sokulduğunu bilmekteyiz. Bununla beraber partimizi kriminalize etmeye ve kazanımlarımızı gasp etmeye dönük sergilenen tutum ve davranışları, parti olarak, bu gelişmelerin bilincinde olduğumuzu belirtiyoruz. Bu gelişmeleri kamuoyunun dikkatine sunuyor, demokrasi güçleri, demokratik barış ve çözümden yana olan tüm kesimleri duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Meclis'e çağrı: Gelin bir heyet oluşturup sorunu çözelim

Son olarak sorumluluk gereği, parlamentoda grubu bulunan bütün partilere açık çağrımızdır; gelin, herkes elini taşın altına koysun; parlamento çatısı altında ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım. Savaş ve çatışmayı sonlandıracak, kayıp ve çatışma alanında bulunan bütün gençlerimizi ortak bir yaşama kavuşturalım. Parti olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz." 

(Artı Gerçek)

Etiketler: HDP, açıklama, Eylem

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler