HDP'den Êzidi bayramı için kutlama

HDP, Ezidilerin 'Cema Bayramı'nı kutladı: Yıllar geçti, baskı ve şiddet devam ediyor.

HDP'den Êzidi bayramı için kutlama

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Êzidilerin her yıl 6-13 Ekim tarihleri arasında kutladıkları ‘Cema Bayramı’nı kutıladı. Halkların Demokratik Partisi Halklar ve İnançlar Komisyonu Sözcüsü Çilem Küçükkeleş, “Êzidîlerin varlığının, birliğinin, dirliğinin simgesi olan Cema Bayramı’nı kutluyor; barış ve huzur içinde bir bayram geçirmelerini, çekilen acıların son bulmasını, gelecek günlerin özgürlük getirmesini diliyoruz” dedi.

Küçükkeleş, ‘Cema Bayramı’ için, “Mezopotamya’nın kadim inanç gruplarından Êzidîlerin her yıl 6-13 Ekim tarihleri arasında kutladıkları, bu vesile ile kendileri için kutsal olan Laleş topraklarını ziyaret edip ulularına, pirlerine niyaz oldukları, hac görevini yerine getirdikleri Cema Bayramı’nı kutluyor ve bu bayramın coğrafyamıza huzur, barış ve özgürlük getirmesini temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

‘Baskı, şiddet devam ediyor...’

Şengal’deki IŞİD saldırılarının üzerinde 4 yıl geçtiğini hatırlatan Küçükkeleş, Ezidiler üzerinde baskı, şiddet ve tahammülsüzlüğün devam ettiğini söyledi. Küçükkeleş şöyle devam etti: “Cema Bayramı için Şengal’den Laleş’e gitmek isteyen Êzidîlerin önüne yeni engeller çıkarılıyor. Bütün engellemelere, ferman, katliam ve soykırımlara rağmen Êzidîlerin her yıl olduğu gibi bu yılda Laleş topraklarında Cema Bayramı için cem olmaları; “biz buradayız” ve “her daim inancımız, ritüellerimiz, kimliğimiz ve özgünlüğümüzle burada olacağız” demeleri tekçi, farklılıklara tahammülü olmayan zihniyet ve yaklaşımlara verilecek en iyi yanıttır.”

(Gazete Duvar)

Etiketler: Cema Bayramı, Ezidi, HDP

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler