HDP'den Diyarbakır'daki ailelere çağrı: AKP'ye sorun

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Diyarbakır il binası önünde oturan ailelere, ‘Sizin soracağınız yer biz değiliz, AKP ve MHP’ye neden adım atmıyorsunuz diye sormanız gerekiyor’ diye seslendi.

HDP'den Diyarbakır'daki ailelere çağrı: AKP'ye sorun

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bugün 6-7 Eylül olaylarının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Oluç, "tipik bir derin devlet operasyonu olan bu olaylarda, Rum ve Hristiyan yurttaşlara yönelik saldırılar yaşandığını" söyledi. Oluç, “Bu mesele unutulursa, yüzleşilmezse,Türkiye’de farklı inançlara, kültürlere, halklara, kimliklere yönelik baskılar asla durmayacaktır” dedi.

Belediyelere kayyum atamalarına karşı 18 gündür demokratik tepkilerin sürdüğünü ifade eden Oluç, “Türkiye’nin her yerinden destek ve dayanışmayı gördük. Bunu çok değerli ve kıymetli buluyoruz, sürmesini istiyoruz” dedi. Demokratik gösterilere yönelik polis müdahalesine tepki gösteren Oluç, polisi saldırılarının suç olduğunu kaydetti.

İstanbul Yenikapı’daki israf sergisini de değerlendiren Oluç, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde nasıl bir israf uygulandığını, yolsuzluk yapıldığını ortaya koyan bir sergi. İşte bu israfın, yolsuzlukların, hırsızlıkların, yandaşa peşkeş çekmenin bir göstergesidir. Ahbap çavuş ilişkisinin hesabının sorulması çok önemli” dedi.

'Banyo parası ile 4 bin öğrenci okutulabilirdi' 

Daha önce kayyım atanan 95 belediyede diz boyu yolsuzluk ve israf yaşandığını belirten Oluç, “Yenikapı’daki israf sergilerinin benzerinin Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de açılmaması için de kayyım atadılar” diye konuştu. Diyarbakır’da kayyımın 2,5 yıl boyunca kişisel harcamasının 2 milyon 500 bin, Van’da 856 bin TL olduğunu aktaran Oluç, sadece Diyarbakır’da yaptırılan banyo ile 4 bin öğrenciye burs verilebileceğine dikkat çekti. Oluç, “1 milyon 719 bin TL’lik yemek faturası var,bu parayla 3 bin 500 öğrenci okutabilirdi” diye konuştu. Oluç, halka “Bu yolsuzluklar karşısında susmayın” diye seslendi.

Bazı il ve ilçelerde HDP’nin çoğunlukta olduğu belediye meclislerinde, üyeliklerinin düşürüldüğünü de anımsatan Oluç, kayyum atanan kentlerde belediye meclislerinin zaten çalışamadığını söyledi.

Batman’da IŞİD’ın belediyenin elektriğini kesmesi nedeniyle kente su verilemediğini belirten Oluç, “AKP-MHP ortaklığı halkın elektriğini suyun kesiyor, HDP’li belediye orayı yönetemesin diye. Bu kadar büyük halk düşmanlığı kabul edilemez” dedi.

Mahkemeye çağrı: İpe un sermeyin, karar verin 

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Selahattin Demirtaş hakkında verilen tahliye kararını da değerlendirdi. Savcının itirazının henüz karara bağlanmadığını hatırlatan Oluç, savcının itirazda bulunduğu üst mahkemeye “İpe un sermeyin, bir an evvel kararınızı verin. 18 Eylül’ü beklemeyin. 18 Eylül’de dava AİHM’de görüşülecek. Biran önce kararınızı verin. Hem Demirtaş hem partimiz hangi adımları atacağını ona göre kararlaştıracaktır” diye konuştu.

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler