HDP’den Afrin ile ilgili açıklama: “Türkiye halklarını yanıltıyorlar”

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, giderek sıkışan AKP’nin bu operasyonla kendini kurtarma çabasında olduğunu vurgularken, operasyonu haklı göstermek için de halka yalan söylendiğini belirtti

HDP’den Afrin ile ilgili açıklama: “Türkiye halklarını yanıltıyorlar”

HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, parti genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında Afrin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kemalbay, giderek sıkışan AKP’nin bu operasyonla kendini kurtarma çabasında olduğunu vurgularken, operasyonu haklı göstermek için de halka yalan söylendiğini belirtti

HDP Kadın Meclisi olağan toplantısı sonrasında Afrin Operasyonu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, “Zeytin dalı dedikleri bu operasyon, bir işgal girişimidir” dedi. Suriye savaşında çatışmanın olmadığı yerlerden biri olan Afrin’de 1 milyonu aşkın insanın yaşadığını söyleyen Kemalbay, savaştan kaçan birçok kişinin yaşamını burada sürdürdüğüne değindi. Ve Afrin’i, “Kürtler, Araplar, Ermeniler bir meclis oluşturarak doğrudan demokrasi örneğini savaş koşullarında hayata geçirmeye çalışan örnek bir yer” olarak tanımladı.

Kemalbay, AKP-Erdoğan-Bahçeli iktidarı tarafından Afrin’den saldırı varmış gibi yalan söylendiğini belirterek, “Türkiye halklarını yanıltarak işgal girişiminde bulunuyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Afrin’e yönelik bombardıman ve top atışlarının kadınların, çocukların ve sivillerin yaşamını tehdit ettiğini söyleyen Serpil Kemalbay, saldırının yakın tarihte demokratik müzakere sürecini baltalayan bir adım olduğunu belirtti.

AKP’nin İdlib’te cihatçı örgütlerle kurduğu ilişkilerle, Osmanlıcı hayalleriyle birlikte vesayet savaşına işaret ettiğini belirten Kemalbay “AKP-Erdoğan rejimi Irak’ta Suriye’de maceraya atıldı, hepsinde de iflas etti, şimdi tekrar hamle yapıyor” dedi.

Türkiye halklarını kandırıyorlar

Kemalbay, “Bunu terörist saldırı var diyerek Türkiye halklarına anlatıyorlar. Özgür gazetecilik yapan kesimleri izleyenler bilirler ki Afrin’den Türkiye’ye bir çakıl taşı dahi atılmamıştır. Bu tamamen algı yaratmak için, savaşa gerekçe yaratmak için uydurulan bir söylemdir” ifadelerini kullandı. MİT Müsteşaarı’nın “karşı tarafa geçer birkaç füze attırır savaşı başlatırız” sözlerini hatırlatan Kemalbay, “Türkiye halklarına bu işgal girişimini makul göstermek için söylenen yalanlara bu ülkenin karnı tok” dedi.

Kemalbay operasyon için, “Türkiye siyasetinde sıkışan, desteği azalan, tek adam rejimini tahkim etmek için Erdoğan rejiminin milliyetçi cenahı yanına alarak bir güvenlik korkusu yaratarak yeniden 1 Kasım’daki gibi bu halkın rızasını zorla alma girişimidir” dedi.

Halklar arası kopuşu tetikler

Bu savaşa Türkiye halklarının yoksullarının çocuklarının sürüleceğini söyleyen Kemalbay, Kürt halkının demokratik taleplerini yok etmek için gerçekleşen, halklar arasındaki duygu kopuşunu tetikleyecek bir saldırı olduğunu vurguladı. Kemalbay konuşmasına şöyle devam etti:

Suriye’deki kanlı iç savaşta, Rojava coğrafyasında halklar için eşit, demokratik bir yeni yaşam inşa edilmiştir. Rojava halkı dünyaya örnek bir sistem inşa etmiştir. Bu sistem karşısında AKP-Erdoğan rejimi, IŞİD türevi örgütleri sürerek halkların umudunu karartmak istiyor. Öte taraftan da kendi topraklarında kuracağı tek adam rejiminin nasıl olacağının işaretlerini veriyor.

Kemalbay,Türkiye topraklarından geçen El Nusra, ÖSO unsurlarının geçişini sağlayan bu operasyon tarihte savaş suçu olarak anılacağını belirterek kamuoyunu Afrin halkı ile dayanışmaya çağırdı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler