HDP ve HDK gençlik meclisleri 'Hayır' için buluştu

“Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisleri “Hayır gençlik kazanacak” diyerek bir araya geldi. “Hayır”ı büyütmek için yola koyuldu

HDP ve HDK gençlik meclisleri 'Hayır' için buluştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisleri, “Hayır gençlik kazanacak” etkinliği düzenledi. Etkinliğin düzenlendiği Su Gösteri Sanatları Sahnesi “Hayır hepimiz kazanalım”, “Tene Na Be”, “Hayır sensiz olmaz”, “Tek olmaz hep birlikte”, “Hayır gençlik kazanacak” yazılı pankartların yanısıra tutsak HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları asıldı. Etkinliğe HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş’ın ve Kocaeli’ne ihraç edilen akademisyenlerin kurduğu Kocaeli Dayanışma Akademisi’nden Özlem Özkan katıldı.

Kemal Kurkut anıldı

Diyarbakır Newrozu’nda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut atılan Kürtçe sloganlarla anıldı. Saray’ın savaşına karşı direnenlerin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinliğin açılış konuşmasını Gizem Kılıç yaptı. Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan hak ihlallerini hatırlattı, OHAL koşullarında genç işsizliğinin 4 milyona yaklaştığının altını çizdi. Kılıç, “Hayatlarının her alanında ezilen, sömürülen, 2. cins olarak görülen genç kadınlar tüm bunlara rağmen, tecavüz yasasında olduğu gibi sokakları direniş rengine boyadı ve kadınlar omuz omuza kazanımlarını büyüttü” dedi.

Var olan sistem bize köleliği dayatıyor

Zorlu ve tarihi bir süreçten geçildiğine dikkat çeken HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Newroz’un görkemli duruşunun 16 Nisan’da zaferle taçlanacağını kaydetti. Koçyiğit, Newroz günü katledilen Kemal Kurkut’u andı. Son iki yıldır Kürdistan’da süren savaşı hatırlatan Koçyiğit, “Başta Cizre olmak üzere bütün Kürdistan ayağa kalktı, mücadelesine, iradesine, Newrozu’na, kadim geleneğine sahip çıktı” diye konuştu. Direnenleri selamlayan Koçyiğit, “Bu sistemi reddediyoruz. Çünkü var olan sistem bize köleliği dayatıyor. Bize eleştirmemeyi, düşünmemeyi, sorgulamamayı, kendi öz kimliklerimize sahip çıkmamayı dayatıyor. Oysa ki biz biliyoruz, kimliğine, yaşam alanına, toprağına, evine, özüne sahip çıkmadığında geriye insanlığa dair bir şey kalmıyor” diye konuştu.

“İlan etmişiz zafere yürüyoruz”

Tüm saldırılara rağmen mutlaka kazanacaklarının altını çizen Koçyiğit, 7 Haziran’da elde edilen zaferi 16 Nisan’da da elde edeceklerini vurguladı. 21 Mart’ta açık olan referandumu kazandıklarını söyleyen Koçyiğit, “Şimdi 16 Nisan’da kapalı olan referandumu kazanmakta. İlan etmişiz, zafere yürüyoruz, barışa yürüyoruz” dedi. Koçyiğit, son güne dek “Hayır”ın sesini yükseltme çağrısı yaptı.

Şölen, sanatçıların verdiği konserin ardından sona erdi.

Etiketler: HDP, HDK, Referandum, hayır

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler