HDP, TRT’nin ambargosunu RTÜK’e şikayet etti

HDP'nin Basından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, yasaya göre tarafsız olmak zorunda olan TRT'nin HDP'ye uyguladığı ambargoya dair RTÜK'e dilekçe gönderdi.

HDP, TRT’nin ambargosunu RTÜK’e şikayet etti

HDP'li Saruhan Oluç, 1-22 Mart tarihleri arasında TRT Haber'in Cumhurbaşkanına bin 390 dakika, AKP’ye 2 bin 723 dakika, CHP’ye 216 dakika, MHP’ye ise 48 dakika ayrıldığını ancak HDP’ye hiç yer verilmediğini ifade etti. Oluç, konuya dair RTÜK'e dilekçe verdi.

TRT Haber kanalının son dönem yayınlarına ilişkin verileri de içeren şikayet dilekçesini RTÜK'e sunan Oluç, aynı zamanda basın- yayın meslek örgütlerinin temsilcilerine hitaben bir mektup kaleme aldı.

Oluç'un RTÜK'e gönderdiği dilekçede, 1-22 Mart 2017 tarihleri arasında TRT Haber'in Cumhurbaşkanına 321 dakika, AKP hükümeti yetkililerine 568 dakika ayırdığı ancak HDP'ye hiç yer vermediği belirtildi.

Yine 1-22 Mart 2017 tarihleri arasında TRT Haber'in Cumhurbaşkanına 6 programa, AKP'yi 15 programa davet ettiği, ancak CHP, HDP ve MHP'yi hiçbir programa çağırmadığı bilgisine yer verildi.

1-10 Mart 2017 tarihleri arasında TRT Haber'in haber bülteninde ise, Cumhurbaşkanına 375 dakika, AKP’ye 693 dakika, CHP'ye 52 dakika, MHP'ye 49 dakika süre verdiği ancak HDP'ye sadece bir dakika süre verdiği belirtildi.

Oluç, RTÜK'e gönderdiği dilekçe şöyle:

"Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu yayınlarında tarafsız olmak zorunda olan bir kamu yayıncısıdır.

2954 Sayılı TRT Kanunu’nun 'Yayın Esasları' başlıklı 5’inci maddesinin;

(k) bendinde 'Haberlerin toplanması, seçilmesi ve yayınlanmasında tarafsızlık, doğruluk ve çabukluk ilkeleri ile çağdaş habercilik teknik ve metotlarına bağlı olmak' ile

(m) bendinde “Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak” ilkeleri yer almaktadır.

TRT, kuruluş kanununda yer alan yayın ilkeleriyle birlikte aynı zamanda yayınlarında denetimi altında bulunduğu Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun yayın ilkelerine de uymakla yükümlüdür.

Buna göre, TRT’nin yayınlarının siyasi parti ve demokratik gruplarla ilgili tek yönlü ve taraf tutan, fırsat eşitliği ilkesini göz ardı eden, kamuoyunun özgürce kanaat geliştirmesini engelleyen nitelikte olmaması gerekmektedir.

Ancak yapılan yayınlarda görülmektedir ki; TRT Haber Kanalı, iktidar partisi ve parlamentoda grubu bulunan diğer iki muhalefet partisinin referandum kampanyasına canlı yayın ve haber bültenlerinde yer verirken, parlamentonun ikinci büyük muhalefet partisi olan Halkların Demokratik Partisi’nin referandum kampanyası faaliyetlerine canlı yayınlarında, haber bültenlerinde yer vermemektedir. HDP’ye fırsat eşitliği sağlamamakta, kamuoyunun özgürce kanaat geliştirmesine imkân vermemekte, açıkça ambargo uygulamaktadır. Tüm yurttaşların vergileriyle finanse edilen ve kamu yayıncılığını eşit ve tarafsız yürütmesi anayasal bir zorunluluk olan TRT Haber Kanalı, yayınlarında gerek kendi kanununu, gerek RTÜK yasasını, gerekse de Yüksek Seçim Kurulu’nun yayınladığı yayın ilkelerini açıkça ihlal etmektedir.

1-22 Mart 2017 tarihleri arasında TRT Haber kanalının sadece söz programı süreleri dağılımı şöyledir:

Cumhurbaşkanlığı: 321 dakika

Hükümet/AKP: 568 dakika

HDP: 0 saniye

1-22 Mart 2017 tarihleri arasında TRT Haber kanalının konuk davet ettiği söz programı sayısının dağılımı şöyledir:

Cumhurbaşkanlığı: 6 program

Hükümet/AKP: 15 program

CHP: 0 program

HDP: 0 program

MHP: 0 program

1-10 Mart 2017 tarihleri arasında TRT Haber kanalının haber bülteni süreleri dağılımı şöyledir:

Cumhurbaşkanlığı: 375 dakika

Hükümet/AKP: 693 dakika

CHP: 52 dakika

HDP: 1 dakika

MHP: 49 dakika

Yukarıdaki tespitlerden de açıkça görüleceği üzere TRT Haber kanalı yayınlarında HDP’ye yer vermeyerek anayasal bir zorunluluk olan tarafsız kamu yayıncılığı ilkesini açık bir şekilde ihlal etmektedir.

Tüm bu nedenlerle TRT Haber kanalı hakkında anılan tarihlerdeki yayınlarının 2954 Sayılı TRT Kanunu ve 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 8/1 maddesinin (ı) bendinde yer alan “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır...' ile (k) bendinde yer alan 'Siyasî partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz' hükümlerinin ihlali nedeniyle ayrı ayrı yaptırım uygulanmasını arz ve talep ederim."

Basın-yayın meslek örgütlerine çağrı

HDP'li Saruhan Oluç, konuya dair basın-yanı meslek örgütlerine de bir mektup gönderdi. Oluç, "6 milyon yurttaşın oyunu almış bir siyasi parti olarak yaşadığımız ağır medya ambargosu, bu konuda söz söylemeyi ve tarihe bir kayıt düşmeyi zorunlu kılmaktadır. Öncelikle yasaya göre tarafsız olmak zorunda olan ‘kamu kurumu’ TRT hakkında bazı saptamalar yapmamız gerekmektedir. Elimizdeki veriler, TRT’nin siyasi partilerin referandum kampanyalarını yayınlarken kendi kanununu, RTÜK Yasası’nı, Yüksek Seçim Kurulu’nun ilkelerini açıkça ihlal ettiğini ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.

Oluç, mektubunda şu bilgileri verdi:

"1-22 Mart tarihleri arasında TRT Haber kanalında yayınlanan canlı yayın ve söz programı sürelerinin dağılımına baktığımızda, Cumhurbaşkanlığı’na 1390 dakika, AKP’ye 2723 dakika, CHP’ye 216 dakika, MHP’ye ise 48 dakika ayrıldığı görülmektedir. HDP’ye, HDP’nin çalışmalarına ise hiç yer verilmemiştir. Aynı durum haber bültenlerinde ayrılan süreler ve konuk dağılımında da gözlenmektedir.

17 ulusal kanalda, 1-20 Mart tarihleri arasında Cumhurbaşkanı ve AKP’ye 420 buçuk saatlik canlı yayın süresi verilirken, HDP’ye hiç yer verilmemiştir. Aynı şekilde 17 ulusal kanalın konuklu programlarına Cumhurbaşkanı, Başbakan, diğer siyasi partilerin liderleri, milletvekilleri ve temsilcileri defalarca kez konuk olarak çağırılırken HDP’liler tek bir programa bile konuk olarak çağrılmamıştır."

Oluç, mektubunda şu çağrıyı yaptı: "Sizlerin de alanında söz sahibi meslek örgütleri olarak durumun farkında olduğunuzu ve bu konuda sıklıkla söz ürettiğinizi biliyoruz. Ama ambargoyu en şiddetli ve ağır yaşayan parti olarak, referandum gibi ülkemizin, halklarımızın kaderini tayin edecek böylesi kritik bir süreçte oyunu aldığımız her bir yurttaşın bilgiye erişim hakkına sahip olabilmesinin sağlanması için katkılarınızı bekliyoruz." (DİHABER)

Etiketler: HDP, TRT, ambargo, RTÜK, şikayet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler