HDP standına polis saldırısı: Polis, milletvekili adayına yumruk attı!

Ankara Güvenpark'taki HDP standına saldıran polis; HDP'li vekil adayına yumruk attı, haber takibi yapan muhabiri gözaltı ile tehdit etti.

HDP standına polis saldırısı: Polis, milletvekili adayına yumruk attı!

Güvenpark’taki HDP seçim standına saldıran polis, HDP Ankara Milletvekili adayı Emine Kaya’ya yumruk attı. Kaya, “Bildiri dağıttığımız sırada polis önce beni itti sonra da yumruk attı” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Gençlik Meclisi’nin Güvenpark’ta açtığı seçim çadırına polis gün içerisinde “Kalabalık durmayın yoksa gözaltı yaparız” diyerek engellemelerde bulundu. İyi Parti, Saadet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) stantlarının da yer aldığı parkta halay çekip bildiri dağıtan HDP’lilere polis saldırdı. Müdahale sırasında iki HDP’li kadın polis amiri tarafından yumruklandı. Polisin HDP’lileri gözaltına almasına CHP’li bir yurttaş da karşı çıktı.

Kargaşanın devam ettiği sırada polis “Seçim müziğinizi kapatın, 5 kişiden fazla bildiri dağıtmayın” derken, buna tepki gösteren HDP’li gençler arasında gerginlik devam etti.

Haber takibi yapan muhabire gözaltı tehdidi

Buna karşı çıkan HDP’liler polisin ablukasına alınırken, darp edilen kadınlardan birinin HDP Ankara Milletvekili adayı Emine Kaya olduğu öğrenildi. Kaya’ya yumruk atan polisi görüntüleyen Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ali Haydar Çelebi de gözaltına alınmak istendi. Yurttaşların engellediği gözaltı sırasında polis, Çelebi’nin çektiği görüntüleri sildi.

‘Önce beni itti, ardından boğazıma yumruk attı’

Yaşadıklarını anlatan Emine Kaya, “Polis yanımıza gelerek, ‘siz insanlara zorla bildiri dağıtıyorsunuz. Yayılarak bildiri dağıtmayın’ dedi. Ben de biz seçim çalışması yürütüyoruz dedim. Şu an insanların geçişine siz engel oluyorsunuz deyince önce beni itti. Ardından boğazıma yumruk attı” dedi. Parkta yurttaşların halaylarına katıldığını anlatan Kaya, “Polis bizim çalışmamızı hazmedemiyor. Ama biz tüm engellemelere rağmen çalışmamıza devam edeceğiz. Geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Polisin tavrına HDP standının yanında bildiri dağıtan CHP’liler de tepki gösterdi. CHP’liler, “Bunlardan ne istiyorsunuz? Yasaksa o zaman herkesin standını kaldırmalısınız” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine polis alandan uzaklaştı.

Gerginliğin sona ermesiyle CHP’li adaylar ve HDP’li avukatlar seçim çadırlarının olduğu bölgeye geldi. Partiler seçim müzikleriyle bildirilerini dağıtmaya devam ediyor.

Polis, Ankara’da dün de HDP’lilerin seçim bildirisi dağıtmasını ve halay çekmesini engellemek istemişti.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler