HDP: Sokak faaliyetlerine geri döneceğiz

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, kayyım atamalarına karşı sokaktaki siyasi faaliyetlerini yeniden devreye koyacaklarını belirterek, “AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı sıfatıyla muhalefet partilerine ağır hakaretler savuracak, ama muhalefet partileri, diğer toplumsal ve siyasal muhalefet susacak, böyle bir şey yok” dedi.

HDP: Sokak faaliyetlerine geri döneceğiz

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Corona virüsü salgını sürecine rağmen belediyelere kayyum atandığını ve partilerine yönelik baskın ve gözaltı operasyonlarının devam ettiğini dile getirdi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e konuşan Oluç, güvenlik güçlerinin partililere yönelik müdahalelerinde sosyal mesafe kuralına uymadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Ankara’da kayyım atamalarını protesto etmek için eylem yapan milletvekillerimize ve il yöneticilerimize ağır saldırı yapıldı emniyet güçleri tarafından. Siz de belki izlemişsinizdir, herkese sosyal mesafe filan diye çağrı yapan emniyet güçleri, hiç utanmadan, sıkılmadan, vekillerimizin eline koluna dokunup, milletvekillerini engellemeye çalıştılar.

Demek ki emniyet güçleri, polis için bize karşı sokağa çıkma meselesinde ve sosyal mesafe meselesinde herhangi bir sınırlama yok. O zaman madem emniyet güçleri bizim arkadaşlarımıza, halkımıza karşı herhangi bir mesafe koymaya gerek duymuyor, o zaman biz de bunu gerekli görmeyelim.”

Bu konuyu Merkezi Yürütme Kurulu toplantısında görüşeceklerini belirten Oluç, sokak faaliyetlerine geri döneceklerini söyledi.

“Özellikle Kürt illeri açısından da batıda da bu planlama doğrultusunda normal siyasi faaliyetlerimizi yapacağız. İktidarın, İçişleri Bakanlığının, emniyet güçlerinin bize tutumu son derece rahatsız edici, hukuk dışı, Anayasa dışı olduğunu zaten hep söylüyoruz. Ama koronavirüs salgını günlerinde de bu tutumları insanlık dışı doğrusu. Bize böyle insanlık dışı davranıyorlarsa, biz de o zaman siyasi faaliyetimizi bildiğimiz gibi yaparız dedik ve yapacağız. MYK’de bir planlama yapacağız ve o doğrultuda davranacağız.”

Oluç, halkın sağlığını gözeterek ve gerekli tedbirleri alarak yaz aylarında halk buluşmaları gibi etkinlikler örgütleyeceklerini ifade etti.

Söyleşinin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler