HDP: Siyasi sorumluluğu taşıyanlarla İdlib felaketini kınamayı doğru bulmuyoruz!

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İdlib bildirisini neden imzalamadığını açıkladı. HDP, "Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz" dedi.

HDP: Siyasi sorumluluğu taşıyanlarla İdlib felaketini kınamayı doğru bulmuyoruz!

İdlib'de 33 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) dört parti ortak bildiri yayımladı. AKP, İyi Parti, MHP ve CHP'nin imzaladığı bildiride yer almayan HDP'den açıklama geldi. HDP tarafından yapılan açıklamada, "Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz" denildi.

 

Yapılan açıklamanın tamamı:

"Meclis’te 4 partinin ortak imzaladığı bildiriye imza atmadık, çünkü...

Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz. Hayatını kaybeden, İdlib topraklarına düşen her gencimiz için çok üzgünüz, onlara rahmet ve ailelerine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ama bunu bütün siyasi sorumluluğu taşıyanlarla beraber yapmayı uygun görmüyoruz.

Meclis bütün taleplere rağmen olağanüstü toplanmıyor, olağan bir durumla karşı karşıyaymışız gibi davranılıyor; İdlib felaketini toplumun gözü önünde ve açıkça tartışmıyor; giderek ağırlaşan bedellerin hesabını sormaya yanaşmıyor; ama onun yerine partiler ortak kınama bildirisi yayınlıyor. Bu, samimiyetten tamamen uzak bir tutumdur."


 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler