HDP: Sivas Katliamı’nı yapan zihniyet ile iktidarda olan zihniyet arasında benzerlik var

HDP MYK, Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetle bugün iktidarda olan zihniyet arasında büyük benzerlikler vardır” denildi.

HDP: Sivas Katliamı’nı yapan zihniyet ile iktidarda olan zihniyet arasında benzerlik var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümüne  ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada katliamın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çekilerek, Sivas Katliamı’nı yapan zihniyet ile bugün iktidarda olan zihniyetin aynı olduğuna dikkat çekildi. 

‘Saldırganları koruyanlar ödüllendirildi’

HDP MYK tarafından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “25 yıl oldu. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden aydın ve sanatçılar göz göre göre katledildi, canlarımız Madımak Oteli’nde yakılarak öldürüldü.  Aradan bunca yıl geçti, ama yaralar sarılmadı. Çünkü sorumlular bu insanlık suçundan dolayı almaları gereken cezaya çarptırılmadı. Saldırganlar kimi devlet kurumlarınca kollandı. Saldırganları koruyanlar ödüllendirildi. Devlet sadece 2 Temmuz günü katliama seyirci kalmadı, aynı zamanda yargı sürecinin adil bir şekilde sonuçlanmasına da engel oldu. Alevi toplumu kendi kültürüne ve kimliğine sahip çıkmaktan dolayı hep ayrımcılığa uğradı, türlü saldırılarla karşı karşıya kaldı.”

‘Tekçi bir anlayışın sonucuydu’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bu katliam hafızamızda ve vicdanlarımızda kolay kolay kapanmayacak bir yara açtı. Bu katliam farklı inançların, kültürlerin ve kimliklerin eşit koşullarda birlikte yaşamalarına, yani demokrasiye karşı olanların marifetiydi. Tekçi anlayışın bir sonucuydu. Nefret suçları ve ayrımcılık açısından yaşanmış en vahşi örneklerden biriydi. Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetle bugün iktidarda olan zihniyet arasında büyük benzerlikler vardır. 25 yıl önce Sivas Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Yaşanan tüm katliamların hesabını sormak için demokrasi, özgürlük, barış, eşitlik ve adalet hedefiyle mücadele edenlerin güçlerini ortaklaştırmalarının önemini bir kez daha vurguluyoruz.”

Etiketler: HDP, Sivas Katliamı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler