HDP: Seçim stratejimiz başarılı oldu

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, ortaya çıkan ilk seçim sonuçlarına ilişkin Parti Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. YSK’nın neden 56 dakikadır veri girişi yapmadığını belirterek bu kurumdan açıklama istedi.

HDP: Seçim stratejimiz başarılı oldu

SiyasiHaber

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, HDP Genel Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

Öncelikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Seçim öncesinde de defalarca YSK’yı uyarmıştık, ihlaller ve seçim güvensizliği adımları konusunda. Ve hile hazırlıkları konusunda son numarayı YSK yaklaşık bir saat kadar bir süre boyunca veri akışını, siyasi partilere durdurarak yapmıştır. Veriler girilmemiştir. Bunun neden olduğuna dair henüz YSK bir açıklama yapmamıştır. YSK yaklaşık 1 saatlik veri girişini durdurma meselesinin gerekçesini tüm topluma ve siyasi partilere net bir şekilde açıklamak zorundadır.

YSK, veri girişinin durdurulmasını açıklamalıdır

Aksi takdirde bir kez daha YSK bu seçimlere şaibe ve hile karıştırılmasının aracı olacaktır. Ve YSK'nın en başında başkanı olmak üzere üyelerinin bu işin hesabını hukuk alanında vermeleri gerekmektedir. Çünkü bu kabul edilebilir bir şey değildir. Her tarafta veri akışı Anadolu Ajansı tarafından yapılırken, YSK’nin veri akışını 56-59 dakika arasında durdurmuş olması ve bunu da teknik arıza lafı ile açıklaması kabul edilebilir değildir.

YSK'nın kurduğu sistem böyle bir teknik arızayı kaldıracak bir sistem değildir. Bunun bir manası vardır: Çeşitli illerde başa baş giden yarışın sonuçlarını değiştirmek üzere atılan bir adım mıdır bu? Başta İstanbul olmak üzere… YSK başkanı hiçbir ‘ama’ ve ‘fakat’a yer vermeden bunu net açıklamak zorundadır. Eğer teknik bir arıza ise bu da bilirkişi tarafından raporla tespit edilmelidir. Bunu özellikle vurgulayalım, bu açıklamayı tüm toplum bekliyor YSK'dan.

Biz verileri toplamayı sürdürüyoruz

Sayımlar devam ediyor. Bizim de sayımlarımız devam ediyor. Bizim de verilerimiz çeşitli yerlerden geliyor. Kimi yerlerde açık ara önde görünüyoruz. Biraz sonra, sayımların nihayete ermesinden sonra bu sonuçları değerlendirecek açıklamayı Eş Genel Başkanlarımız yapacak.

Bir konuya daha değinmek istiyorum, batıdaki seçim stratejimizin doğru olduğu ve sonuç aldığı ortaya çıkan sonuçlardan anlaşılmıştır. Tek tek bu şehirlere ve oy sonuçlarına baktığımızda, alınan sonuçların nedenlerini net bir biçimde görüyoruz. Kürdistan coğrafyasına bakınca da, bir iki noktada beklediğimizden farklı sonuçlar ortaya çıktı. Bunu değerlendiriyoruz. Ama diğer yerlerden gelen sonuçlar mücadelemizin sonuç verdiğini ve kayyım politikalarının reddedildiğini gösteriyor.

Şırnak’ın sonuçları çok açık: Asker, polis, özel harekat kaydırmaları ile sonuç yaratıldı

Sayımlar devam ediyor, ilçe ve beldelerde de sonuçları toparlıyoruz. Hepsi hakkında toplu açıklama yapacağız. Seçim akşamı boyunca, sonuçlar açıklanmaya başlandığından beri, iktidar medyasının üzerinde durduğu ve çeşitli şekillerde yorumladığı bir yer var: Şırnak. Şırnak sonuçları çok açık. Buraya devletin asker, polis, özel harekat ile büyük bir yığınak yaptığını seçimden önce defalarca söylemiştik. Seçmen kaydırma yapıldığını defalarca söylemiştik. 142 belgesi ile çok sayıda oy kullanılacağını defalarca söylemiştik ve bu gerçekleşti. Ortaya çıkan sonuç esas itibariyle devletin güvenlik güçlerini Şırnak merkeze kaydırması sonucu ortaya çıkan sonuçtur. İdil, Silopi, Cizre’de açık ara öndeyiz.

Şırnak yapılan askeri yığınağın sonucudur

Sonuçlar kısa zamanda ortaya çıkacaktır. 3 ilçede açık ara önde olma durumu bile Şırnak merkezde yapılan büyük yığınağın nasıl bir sonuca yol açtığını göstermiştir. Ama bunların hepsini daha detaylı olarak Eş Genel Başkanlarımız ve daha sonra yapacağımız sayısal analizler ile ortaya koyacağız. Bütün zorluklara, bütün baskılara, bütün engellemelere, bütün ambargolara, gözaltı ve tutuklama furyasına rağmen yapılan seçim çalışmaları sonucunda bu noktaya gelinmiştir. Bu konuda büyük fedakarlık gösteren, çalışan il, ilçe örgütlerimiz, milletvekillerimiz, parti yöneticilerimizin, Eş Genel Başkanlarımızın ve elbette halkımızın çok büyük katkısı olmuştur.

Sonuç kayyım politikalarının reddedildiğini gösteriyor

Büyük fedakarlıklarla bu zorluklara karşı mücadele edilmiş ve bu sonuç alınmıştır. Bu sonuç kayyım politikalarının bölgede reddedildiğini, büyükşehirler ve şehirler açısından net olarak göstermiştir. Batıda da izlediğimiz stratejinin sonuç aldığı, doğru olduğu görülmüştür.

‘Dersim’de tüm güçler bizim karşımızda birleşti’

Soru: Dersim sonucunu nasıl yorumlarsanız? 

Daha genel olarak söyleyeyim. Şırnak’ta yapılan iş daha küçük çapta Dersim’de yapılmıştır. Dersim’de merkezde aldığımız oylara baktığımızda, biz oylarımızı koruduk. Geçen seçimde aldığımız oy ile bu seçim arasında büyük bir fark yok. Ama Dersim merkeze de yine devletin önemli bir kaydırması ve bir manipülasyonu vardır. Dersim’de bütün güçler bizim karşımızda birleşmiştir ve bizim kaybetmemiz için çalışmışlardır. Yaşanmış olan sonuç da bundan kaynaklanmaktadır.

Soru: Şırnak’ta yığınak yapıldı dediniz sadece bu mu?

Sadece bu. Sayıları net olarak önümüzdeki günlerde de ortaya koyacağız. Seçim öncesinde de seçmen kaydırma, 142 belgesi ile oy kullandırma ve güvenlik güçlerinin İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nca kaydırıldığını sayılarla açıklamıştık. Bunlara itiraz yapmıştık. YSK bu itirazlarımızı önemli ölçüde reddetmişti. Şırnak’ta yaşanan çok net olarak bunu göstermiştir. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler