HDP PM üyesi Kuyun kaçırıldı

HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun, Van'da kendini istihbarat elemanı olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldı. HDP'li Dersim Dağ konuyu Meclis’e taşıyarak, “Yeniden JİTEM tarzında kontrgerilla bir yapılanma mı oluşturulmaya çalışılıyor” diye sordu.

HDP PM üyesi Kuyun kaçırıldı

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilli Dersim Dağ, 4 Mayıs günü Van’da bulunan HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun, 65 AAT 923 plakalı beyaz bir araç ile kaçırılmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi sundu.  Araçta bulunanların kedilerini istihbaratçı olarak tanıttığının belirtildiği önergede, “04.05.2020 tarihinde Van’da bulunan HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun, 65 AAT 923 plakalı beyaz bir araç ile kaçırılmıştır. Araçta bulunan ve kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan 3 kişi H. Büşra Kuyun’u 2 saatten uzun bir süre alıkoymuş ve tehdit etmişlerdir. Kuyun’u alıkoyan bu kişiler kendisine, ‘Bayramdan sonra şehir giriş-çıkış kısıtlaması bittiği gibi Van’dan gideceksin eğer gitmezsen seni tutuklatırız, c.evine atarız ki seni tutuklatmak bizim için zor değil. Geçtiğin güvenlik noktalarında ki fotoğraflarını alırız, sonra seni gözaltına alır çantana bir silah atar parmak izini alırız, eylem hazırlığı yapıyordu deriz ve tutuklatırız’ diyerek açık bir şekilde tehdit etmişlerdir” ifadeleri kullanıldı. 

 

 ‘JİTEM’i aktif hale getirmeye çalışıyorlar’

Van’da partisinin siyasi çalışmalarını yürüten H. Büşra Kuyun daha önce uzun süredir kimliği belirsiz kişilerce takip edildiğini beyan ettiğinin hatırlatıldığı önergede, “Bilindiği üzere daha önce Van’da HDP Milletvekili Murat Sarısaç günlerce plakasız beyaz bir araç ile takip edilmiş ve daha sonra yanında bulunan HDP PM üyesi Yunus Durdu zorla gözaltına alınmıştı. Özellikle son yıllarda partimizin üye ve çalışanlarına sistematik bir şekilde uygulanan bu kaçırma, tehdit etme gibi hukuk dışı uygulamaların kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Bu uygulamalar kimi kişi ve yapıların yeniden failli meçhulleri, JİTEM’i aktif bir hale getirmeye çalıştıklarını kanıtlar niteliktedir” denildi. 

 

Dağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlaması talebiyle şu sorular yöneltti: 

*HDP PM üyesi H.Büşra Kuyun’u kaçıran kişiler kimlerdir ve hangi birime bağlıdırlar? Bu kişiler hakkında başlatılan bir işlem bulunmakta mıdır?

*H.Büşra Kuyun’u kaçırmakta kullanılan 65 AAT 923 plakalı araç emniyet müdürlüğünün aracı mıdır? Değil ise bu araç kime veya hangi kuruma aittir?

*H.Büşra Kuyun’u kaçıranlar, emniyet ve istihbarat mensubu değilse hangi birim veya yapılanmaya mensuplar? Yeniden JİTEM tarzında kontrgerilla bir yapılanma mı oluşturulmaya çalışılıyor? 

*H.Büşra Kuyun’u tehdit eden kişiler HDP’nin parti çalışmalarını engellemeye ve kriminalize etmeye çalışmaktadırlar, bu emri kim veya kimlerden almaktadırlar?

*Son 5 yılda kendisini istihbaratçı veya polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı için şikayette bulunan kişi sayısı kaçtır? Bu şikayetler ile ilgili yürütülmüş soruşturmalar ne aşamadadır?”

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler