HDP Milletvekilleri, baskın yapılan Mersin İl Örgütü’nde açlık grevini sürdürüyor

Açlık grevindeki HDP Milletvekili Leyla Güven’e destek için açlık grevi eylemine başlamaları üzerine polis baskınıyla gözaltına alınan Mersin İl Eşbaşkanı Zuhal Önen ve beraberindeki 10 kişi açlık grevine gözaltında devam ediyor. İl örgütündeki açlık grevi eylemini ise HDP’li vekiller Tülay Hatimoğulları, Fatma Kurtulan ve Rıdvan Turan sürdürüyor.

HDP Milletvekilleri, baskın yapılan Mersin İl Örgütü’nde açlık grevini sürdürüyor

SiyasiHaber

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan ve 7 Kasım’daki duruşmada  “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için” açlık grevine başladığını duyuran DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e açlık grevinin 26’ncı gününde destek için dün Mersin’de açlık grevi eylemi başlatılmış, eyleme katılanlar akşam saatlerinde polis baskını ile gözaltına alınmıştı.

Avukatlarıyla görüşen, aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zuhal Önen’in de bulunduğu 10 kişi, eylemlerine gözaltında devam ettiklerini duyurdular. HDP’lilerin eyleme 3 gün boyunca devam edeceği belirtildi.

Öte yandan HDP Mersin İl Örgütü binasındaki açlık grevi eylemini HDP Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Fatma Kurtulan ve Rıdvan Turan sürdürüyor. Eylemdeki vekilleri çok sayıda kişi ziyaret etti.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları,  sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda, baskının ardından açlık grevi eylemini devraldıklarını belirtirken, "Tecrit siyasetine karşı Leyla Güven'in açtığı yolda direniyoruz" dedi.

Hatimoğulları: Baskılar, AKP'nin seçim faaliyetidir

Açlık grevlerine ilişkin konuştuğumuz Hatimoğulları, Mersin'de kalabalık bir polis ordusu tarafından yapılan baskında 10 partilinin gözaltına alındığını belirterek, baskının ardından milletvekilleriyle ortak karar alınarak açlık grevini sürdürdüklerini belirtti.

AKP'nin açlık grevlerine tahammül edemediğini ve HDP'nin kendi parti binasında gerçekleştirdiği bu eyleme doğrudan müdahale ettiğini ifade eden Hatimoğulları, "Bu baskılar AKP'nin seçim faaliyetidir. AKP iktidarı seçimlerde yaşayacağı kaybın farkında olarak, bunu engellemek için HDP'ye her fırsatta yoğun baskılar uygulamaktadır. Bugün, bir parti il binasına girecek ve açlığa oturmuş insanları gözaltına alacak kadar pervasızlaşan bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP'nin tahammülsüzlüğü biliyoruz. Kendi yasalarını en açık biçimde çiğneyerek bir siyasi partiye baskın düzenleyip müdahale edebiliyor. Bu durum aynı zamanda resmi olarak kaldırmış oldukları OHAL'in fiilen devam ettiğinin göstergesidir. Türkiye açık cezaevine çevrilmiş durumdadır ve sıkıyönetim muadili bir dönemden geçmektedir. En ufak bir hak talebine tahammüleri yoktur" dedi. 

'En geniş demokratik ittifakı sağlayarak mücadele etmeyi sürdüreceğiz'

AKP hükümetinin faşist uygulamalarının etkilerinin hissedildiğini belirten Hatimoğulları,"Ne korkunun ecele faydası vardır ne de baskılarla ve zulümle çözüm üretme ihtimalleri. Biz direnmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Operasyonların ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki milletvekillerinin TBMM'de 2 günlük açlık grevine başlayacaklarını duyuran Hatimoğulları, "Bu bizim direniş göstergemizdir. Yerel seçimlerde en geniş demokratik ittifakı ve güçbirliğini sağlayarak bu iktidarla mücadele etmeyi sürdüreceğiz" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler