HDP Milletvekili Mahmut Toğrul: 'AKP IŞİD çetelerine hayat öpücüğü veriyor'

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, bugün TBMM’de yaptığı konuşmada “AKP bugün işgale yöneliyor, IŞİD çetelerine hayat öpücüğü veriyor” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’de, AKP’nin koridor açarak IŞİD’i desteklediğini söyledi

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul: 'AKP IŞİD çetelerine hayat öpücüğü veriyor'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kendisini “IŞİD’in emiri” olarak tanıtan Ebu Ubeyde kod isimli İlyas Aydın’ın Türkiye İstihbaratı’nın Ankara ve Suruç katliamlarından haberi olduğu yönündeki beyanlarının incelenmesi için verdiği araştırma önergesi Meclis Genel Kurulu’nda reddedildi.

Önerge üzerine söz alan HDP Meclis İdare Amiri ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Suriye’de savaş başladığında AKP’nin yanlış Suriye politikası belirlediğini belirtti. Toğrul, “Neydi AKP’nin politikası. Esad’ı devireceğiz, yerine AKP’ye yakın İhvan, Selefi bir yönetim gelecek. Daha da önemlisi olası bir Kürt statüsünün Suriye’de engellenmesi anlamında ne gerekiyorsa yapılması kararı alındı” dedi.

 

“IŞİD’in Türkiye’deki katliamları engellenmedi”

Toğrul, Kürtlerin bir statü elde etmemesi için AKP’nin her yolu mübah gördüğünü belirterek, “Hem Türkiye’deki Kürtlerle barışmak hem de komşu Kürtlerle iyi ilişkiler geliştirmek varken maalesef AKP bunu uygulamadı. IŞİD’e açık sınır politikası uyguladı. 2014 yılına geldiğimizde dünyanın çeteleri Antep, Urfa ve Hatay sınırında Suriye’ye sokuldu, halklara karşı savaştırıldı, Türkiye içinde kanlı katliamlara imza attılar. Türkiye bu çeteleri izliyor, fiziki ve teknik takip ediyor ama bu katliamları engellemiyor. IŞİD katliamlarının hepsi içerde AKP muhaliflerine dönük yapılıyor” şeklinde konuştu.

 

“AKP IŞİD’e hayat öpücüğü veriyor”

IŞİD emiri İlyas Aydın’ın (Ebu Ubeyde) beyanlarına yer veren Toğrul, “Ebu Ubeyde diyor ki ‘MİT ile toplantılar yaptık. Bu toplantılarda Suruç, 10 Ekim (Ankara-Gar) katliamlarını konuştuk. 2 Türk askerinin yakılmamasına karşılık IŞİD tutuklularının bırakılmasına dair pazarlık yaptık’ dedi. Bu kadar ifadeye rağmen AKP’den bir cevap verilmemiş olması, bugün de IŞİD ile işbirliğinin devam ettiğine dair birçok emare var. AKP bugün işgale yöneliyor, IŞİD çetelerine hayat öpücüğü veriyor” dedi.

 

“IŞİD’i destekleyen AKP’dir”

HDP grubunun önerisi üzerine söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, IŞİD’in ülkede en büyük katliamları yapan örgüt olduğunu belirtti. Şeker, “IŞİD’in kimin kankası olduğunu, IŞİD’i anlatırken İçişleri Bakanı’nın gülerek, lakayt bir şekilde anlatması Türkiye adına bir utançtır. IŞİD bu Meclise gelse yüzde 99’unu katledecek bir örgüttür. IŞİD’i destekleyen, koridor açıp Türkiye’den geçişini sağlayanlar da AKP’dir. Bunu anlatan Ebu Ubeyde’dir. Ebu Ubeyde şimdi Kuzey Suriye’de. En son iddialara göre Barış Pınarı dediğiniz şeyde IŞİD’liler kaçtı ve dünyaya yayıldı. Siz artık kimin milli olup olmadığına karar verdiğiniz gibi Suriye’deki çeteleri topladınız ve Suriye Milli Ordusu adı altında Türkiye ordusuna muhatap ettiniz. Bu da Türkiye’nin utancıdır. Selefi bir örgütün artık Türkiye’den destek görmemesi gerekir. Komşularımızla birbirimizi yemek yerine bir barışı nasıl inşa edebiliriz diye Meclisin kafa yorması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler