HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran: Kaderleri diğer darbeciler gibi olacak

Ülkede bir ekonomik kriz var, her gün kadınlar katlediliyor, herkeste yarına güven sıfırlanmış vaziyette. Diplomatik olarak bir çöküş yaşanıyor. O koltuklarda oturmanın yolu muhalefete saldırmak. Bununla başaracaklarını sanıyorlar ama kaderleri diğer darbeciler gibi olacak.

HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran: Kaderleri diğer darbeciler gibi olacak

SiyasiHaber

Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun vekillikleri düşürüldü, apar topar gözaltına alındılar, AKP-MHP İktidar Bloku’nun direktifiyle tutuklandılar ve bugün HDP Meclis Grubu’nun yapmak istediği yürüyüşe polisin müdahale etti. HDP Batman Milletvekilive HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’dan gelişmeleri yorumlamasını istedik…

 

SiyasiHaber: Dün yaşanan milletvekilliklerinin düşürülmesi, ardından gözaltılar, ardından da tutuklamalar gerçekleşti. Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu. İkisi HDP milletvekili. Bugün de Ankara’da tutuklamalara dair yapılan protestolara polis saldırdı. Bu yaşanlanlardan yola çıkarak AKP-MHp iktidar Bloku’nun HDP’ye yönelik tahammülsüzlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Siz bu tahammülsüzlüğü nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Vekilliklerin düşürülmesi darbe yönetimi kararının sonucudur

Ayşe Acar Başaran: Aslında uzun süredir Türkiye’de rejim AKP’dir.  Demokratik ve sivil görünümlü ama darbeciliği esas alan bir yönetim biçimi kararı var. Aslında bu son milletvekilliklerinin düşürülmesi de bu darbe yönetimi kararının bir göstergesiydi, sonucuydu. Ve bunun için bütün hazırlıklar yapılmıştı, tıpkı askeri darbelerde olduğu gibi. Aslında milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, halkın iradesine vurulacak darbenin bütün hazırlıkları yapılmıştı. Bunun için dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından arkadaşlarımız hakkında yakalama kararı çıkarıldı, evlerinin basılması gündeme geldi, hiçbir yere gidecek durumda değillerdi zaten, hatta Enis Berberoğlu’nun ben gidip kendim teslim olacağım açıklaması bile vardı, buna rağmen gidip gözaltına alındı ve tutuklandılar.

 

İktidar yönetememe halini darbe yaparak bastırmaya çalışıyor

İktidar halka karşı bir vaadi olmadığı için zor aygıtlarıyla kendisini ayakta tutmaya çalışıyor. Ankara’da ve Diyarbakır’da birçok yerde yapılmak istenen tepkilere saldırı da bunun bir göstergesiydi. Yani şu an toplumun içerisinde olduğu durum, ekonomik krizin geldiği boyut, halkın artık bu süreci kaldırmadaki gücü son raddeye gelmiş durumda ve AKP İktidarına dair umutsuzluk söz konusu. İktidar da bu yönetememe halini, artık bir cevap olamama halini bu tür saldırılarla bastırmaya çalışıyor, darbe yaparak bastırmaya çalışıyor.

 

Koltuklarında oturmanın yolu muhalefete saldırmak

Ülkede bir ekonomik kriz var, her gün kadınlar katlediliyor,  herkeste yarına güven sıfırlanmış vaziyette. Diplomatik olarak bir çöküş yaşanıyor. Bunlar da elinde olmasa o koltuklarda bir gün bile yaşayamayacaklarını çok iyi biliyorlar. O koltuklarda oturmanın yolu muhalefete saldırmak, muhalefete saldırırken yarılmayı derinleştirmek, toplumsal olarak insanları karşı karşıya getirmek, milliyetçiliği yükseltme, kadınlara düşmanlığı derinleştirme, bununla başaracağını sanıyor ama yakın ve uzak tarih aslında başaramadıklarını gösteriyor.

 

Kaderleri diğer darbeciler gibi olacak

Önümüzdeki süreçte de tıpkı diğer darbeciler gibi, sivil darbeciler de halkın iradesinin karşısında yenilmeye mahkum olacaklar. Şu an korkuyla, psikolojik üstünlükle var olmaya çalışıyorlar ama bu onları benzerlerinden farklı kılmayacak. Kaderlerini de benzerlerinden farklı kılmayacak. Bu gidişe insanlar gereken cevabı vererek. Bu iki gündür de insanlar, halk buna iradesinin yanında durarak aslında cevap veriyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler