HDP: Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

HDP Kulp'ta yaşanan patlama sonrası belediye eş başkanlarının tutuklanarak Kulp Belediyesi'ne kayyum atanmasına ilişkin bir açıklama yayınladı.

HDP: Kulp Belediyesi hukuksuzca gasp edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kulp'ta yaşanan patlama sonrası belediye eş başkanlarının tutklanarak Kulp Belediyesi'ne kayyum atanmasına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Kulp Belediyesi'ne atanan kayyumun HDP'li belediyelerin gasp edilmesi adımlarının bir paçası olarak değerlendirildiği açıklamada, belediye eş başkanlarının yandaş medya tarafından hedef gösterilerek hukuksuzca tutuklandıkları ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

31 Mart’ta sandıktan çıkan sonuçları kabul edemeyen iktidar bloğunun saldırıları her gün bir yenisi ile devam ediyor. Belediye meclis çoğunluğunun iktidar bloğunda olmadığı yerlerde, HDP’li belediye meclis üyelerini görevden uzaklaştıran ve yerlerine kayyım atayan İçişleri Bakanlığı, 19 Ağustos’ta da 3 Büyükşehir Belediyemize kayyım atamıştı.

Halkın iradesini tanımayan ve saygı duymayan bu zihniyet, son olarak Kulp’ta yaşanan patlama sonrasında Kulp Belediyemizi hedef almıştır.

Kulp’ta meydana gelen patlamanın hemen ardından, Kulp Belediyemiz ve ilçe örgütümüz iktidar medyası tarafından sorumlu ilan edilmiştir.

İktidar medyasının algı operasyonlarının sonucu olarak atılan manşetleri bir talimat olarak değerlendiren Emniyet ve yargı hemen Kulp Belediye Eş Başkanımızı gözaltına almış ve Kulp Belediye binası özel harekat polisleri tarafından basılarak içerde arama yapılmıştır.

Hiçbir dayanağı olmayan gerekçeler gösterilerek Belediye Eş Başkanlarımız ve diğer arkadaşlarımız 4 gün boyunca gözaltında tutulmuş ve Pazartesi günü savcılığa çıkarılıp tutuklanmışlardır.

Tutuklanma gerekçelerine baktığımızda, hiçbir somut delil bulunmadığı, tamamen medyanın hedef göstermesinin sonucu tutuklandıkları bariz bir şekilde görülmektedir.

Belediye Eş Başkanlarımızın hukuka aykırı şekilde tutuklanmalarının ardından, Belediye Meclisinin kendi içinde seçim yaparak Başkan vekilini belirlemesine izin vermeyen Bakanlık, birkaç saat sonra Kulp Kaymakamını belediyeye kayyım olarak atamıştır.

Yapılan bu atama, olayın aydınlatılması yerine belediyelerimizi gasp etme adımlarının bir parçasıdır.

Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri gasp eden iktidar ve İçişleri Bakanlığı, halkın iradesini ve hukuku tanımadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı geliştirilen siyasi darbenin devamıdır.

Belediyelerimizin ve seçilmişlerimizin itibarlarını yok sayan bu uygulamalar bir an önce sona erdirilmelidir. Bizler, dün olduğu gibi bugün de iktidarın baskılarına ve politikalarına boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Halk iradesine yönelik gelişen bu saldırılara karşı tüm sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını ve diğer kurumları duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Hukuka ve demokrasiye aykırı bu kararları kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Bu atamalar iptal edilip, Belediye Eş Başkanlarımız görevlerine iade edilene  kadar haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Etiketler: HDP, kulp, kayyum

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler