HDP kongresine katılan Fransız Komünist Partisi temsilcisi: Böyle bir baskı görmedik

HDP kongresinin kendisini fazlasıyla etkilediğini belirten Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, “Türkiye’de baskı olduğunu biliyorduk ama böylesini daha önce hiç görmedik” dedi. Laurent, Afrin konusunda da Fransa ve AB’nin sessizliğini eleştirdi.

HDP kongresine katılan Fransız Komünist Partisi temsilcisi: Böyle bir baskı görmedik

Hafta sonu yapılan HDP 3’üncü Olağan Büyük Kongresi’ne uluslararası delegasyondan çok sayıda kişi katıldı. Katılan isimler arasında dikkat çeken Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, aynı zamanda kongre kürsüsünde yaptığı konuşmayla HDP’lilerden büyük alkış aldı. Laurent, kongre ortamını ve Afrin’i Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi. 

‘Bu ortam fazlasıyla etkileyici’

Laurent, kongre atmosferinden etkilendiğini belirterek, “Bu kadar büyük engellemelere rağmen bu kadar zor koşullarda farklı illerden insanın buraya gelmesinden dolayı etkilendim. Üstelik bu koşullarda bu kalabalığın kendisi ve coşkusu bizim için çok etkileyici” diye konuştu. 

‘Böylesine hiç tanık olmadım’

Başta HDP ve Kürt siyaseti olmak üzere Türkiye’deki baskılar konusunda Avrupa’daki duyarlı kesimlerin bilgi sahibi olduğunun altını çizen Laurent, ancak gördükleri manzaranın bunun çok ötesinde olduğunu gördüklerini söyledi. Laurent, şöyle konuştu: “Kağıt üzerinde Fransa’da bu baskılardan haberdardır. Tutuklanan HDP yöneticileri ve çalışanlarından haberdardım. Ben Fransa’da HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere HDP’li seçilmişlerin serbest bırakılması için yürütülen kampanyayı yürütenlerdenim. Ama burada insan başka şeyler görüyor, başka şeylere tanık oluyor. Şu kongreye gelinceye kadar karşılaştığım bu kadar polis, bu bariyerler, bu abluka… Daha önce hiçbir şekilde böyle bir kongreye tanıklık etmemiştim.” 

‘AB ve Fransa net tavır almalı’

Afrin’e yönelik saldırıları da değerlendiren ve “Afrin’e yönelik saldırıları kınıyorum” diyen Laurent, “Bu saldırı dünya açısından da göz yumulacak bir şey değil. Ülkem Fransa ve genel olarak Avrupa Birliği’nin bu konuda kesin bir tavır sergilemesi gerekiyor. Bunu yapmamalarından dolayı gerçekten hayal kırıklığı içindeyim. Fransa ve AB’nin bu askeri saldırıya karşı daha kesin ve keskin bir tutum takınması ve resmi kınama yapması gerekirdi. AB’nin Türkiye politikalarına karşı daha net bir politika izlemesi gerekiyor” diye konuştu. Laurent, AB ve Fransa’nın bütün insan hakları ihlallerinin farkında olmalarına rağmen “Erdoğan ve AKP’ye karşı nabza göre şerbet dağıtma” politikası yürüttüklerini söyledi.  

‘Herkes Kürtlerin yanında yer almalı’

Kürtlerle dayanışmalarını da “Kürtler haklarını alana kadar” sürdüreceklerinin altını çizen Laurent, “O yüzden buradayız ve burada Kürtlerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Laurent, HDP bileşeni partilerin eş başkanlarının gözaltına alınmış olmasını da eleştirerek, “Bu konuda uluslararası dayanışmamız artarak devam edecek” diye konuştu. Laurent, bütün güçlerin de bu baskılara karşı evrensel vicdan gereği seslerini yükseltmeleri çağrısında bulundu. 

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler