HDP Kadın Vekil Adayları: Sokaktaki kadın mücadelesini Meclis’e taşıyacağız

HDP Kadın Vekil Adayları: Sokaktaki kadın mücadelesini Meclis’e taşıyacağız

HDP İstanbul kadın milletvekili adayları, bugün kadın gazetecilerle biraraya geldi. 7 Haziran’da İstanbul’dan HDP’li dört kadın milletvekili seçildiğini, 1 Kasım’da bu sayıyı sekize çıkarmak istediklerini söyledi.

Buluşmaya katılan 23 kadın milletvekili adayı, “1 Kasım seçimlerini kadınların barış iradesiyle taçlandırmak, zılgıtlarıyla direnen tüm kadınlara atfetmek istiyoruz” dedi. 25. Dönemde İstanbul’dan dört kadın milletvekili bulunan HDP’li kadınlar, bu sayıyı sekize çıkarmak istediğini ifade etti.

Buluşmada Suruç’ta öldürülen kadınlar, dün hayatını kaybeden yazar ve şair Sennur Sezer, kadın cinayetlerinde ve iş cinayetlerinde öldürülenler anıldı. Kafasına silah dayanarak tehdit edilen medya çalışanlarını da hatırlatan kadınlar, basın emekçileriyle dayanışma mesajı verdi.

Buluşmaya katılan 23 kadın aday, sırayla söz alarak neden HDP’de yer aldıklarını anlattı. HDP’yi bir “kadın partisi” olarak tanımlayan adaylar, kadın ve LGBTİ’lerin sorunlarıyla mücadele, ekolojik yaşam, hayvan hakları, herkesin kendini rahatça ifade edebildiği bir ülke, erkek egemen anlayışın kırılması ve “tek adam rejiminin” yıkılması için HDP’de buluştuklarını söyledi.

‘HDP feminist hareketle Kürt kadın hareketinin buluşma yeri oldu’

Kadın adayların konuşmalarının ardından HDP 25. Dönem İstanbul milletvekilleri Pervin Buldan, Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Hüda Kaya ile HDK eşsözcüsü Sebahat Tuncel birer konuşma yaptı.

Kerestecioğlu, “HDP feminist hareketle Kürt kadın hareketinin buluşma yeri oldu” derken, öncelikli hedefinin kadınların yıllardır sokaklarda sürdürdüğü feminist mücadeleyi Meclis’e taşımak olduğunu söyledi.

Buldan, “Böylesine güçlü bir kadın grubuyla Türkiye’de yapacağımız çok şey var” dedi. 31 kadın vekille Meclis’te kurdukları kadın grubunu hatırlatan Buldan, kadınların yaşamın her alanında verdikleri mücadeleyi meclise taşımaya çalıştıklarını ifade ederken “Ama bu mücadele erkekler tarafından sürekli engellendi. Biz ise yavaşlamadık, güçlendik. Biz direnmeyi (Cizre’de cesedi buzdolabında bekletilen) Cemile’nin annesinden, cesedi çırılçıplak teşhir edilen Ekin Wan’dan öğrendik. Bundan sonra da Cemilelerin ölmesine, Ekin Wanların çırılçıplak teşhir edilmesine izin vermeyeceğiz. Barış sürecini ancak biz kadınlar o buzdolabından çıkarabiliriz” dedi.

Kaya, 7 Haziran’dan sonra Kürt illerinde yaşanan saldırılara dikkat çekti, “Gerçekleri çarpıtan bir zihniyet var karşımızda. Milyonlar bu yalanlara inanmaya devam ediyor mama biz susmayacağız. Gerçeklerin şahidiyiz, barışın takipçisiyiz” dedi.

Tuncel ise “Birkaç ay önce sazımızla, sözümüzle yine bu salondaydık. Kazanacağız dedik ve kazandık” diye başladığı sözlerine 7 Haziran seçimlerinin sonucunda HDP’nin meclise girmemesinin AKP iktidarında yarattığı rahatsızlık nedeniyle seçimlerin tekrarlandığını söyledi. “Recep Tayyip Erdoğan bir konuda doğru bir şey söylüyor: Bu rejim değişmeli. Ama buna sizler karar vereceksiniz: rejim tek adam sistemiyle mi değişsin, demokrasiyle mi” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler