HDP İzmir Kadın Meclisi: ‘Erilliğini tescilleten Zeybekçi’yle AKP İzmir’den eli boş dönecek’

“Erkeklikle bezenmiş zihniyle İzmir'i kadına benzeterek hem kadını hem de İzmir'i metalaştıran Zeybekçi'nin nasıl bir yönetim anlayışı olduğunu da şimdiden görmüş olduk.”

HDP İzmir Kadın Meclisi: ‘Erilliğini tescilleten Zeybekçi’yle AKP İzmir’den eli boş dönecek’

SiyasiHaber - İzmir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi, AKP’nin İzmir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekçi’nin “İzmir mahallenin güzel kızı, kim istemez” sözlerine tepki gösterdi. Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada “Erkeklikle bezenmiş zihniyle İzmir'i kadına benzeterek hem kadını hem de İzmir'i metalaştıran Zeybekçi'nin nasıl bir yönetim anlayışı olduğunu da şimdiden görmüş olduk” dendi.

HDP İzmir Kadın Meclisi’nin açıklamasında, Üstelik İzmir bir kadın kentidir ve AKP İzmir'den özellikle bunu çalmak istemektedir. Şimdiden söyleyelim: Özellikle İzmir'e yaklaşımını fetihçi, zorba ve düşmanca kuran AKP, yerel seçimde erilliğini tescilleten Zeybekçi'yle eli boş dönecektir. Kadınlar bu zihniyeti şimdiden mahkum ve mağlup etmiştir bile” ifadeleri yer aldı. 

HDP İzmir Kadın Meclisi’nin açıklamasının tam metni şöyle:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nü İzmir'de yeni bir "AKP ve kadın düşmanlığı" denklemiyle karşılıyoruz. 

AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına "İzmir mahallenin güzel kızı, kim istemez" diye siyaset dilinde yeni bir cinsiyetçi çığır açan Nihat Zeybekçi'yi göstereceği iddiaları gündemde. 

Şiddet mağduru kadınlar anısına yapılan anıtın 25 Kasım'da kaldırıldığı, bilhassa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından "'bayan’ ve erkeğin eşit olmadığının" söylenmesi konuya çok açık bir hal getirdi, AKP kadın düşmanlığını daha da arttırarak yaşamlarımızı dar etme peşinde. 

Erkeklikle bezenmiş zihniyle İzmir'i kadına benzeterek hem kadını hem de İzmir'i metalaştıran Zeybekçi'nin nasıl bir yönetim anlayışı olduğunu da şimdiden görmüş olduk. 

AKP'nin şunu anlaması gerekiyor: İzmir çok kültürlü, çok kimlikli, farklılıkların bir arada olduğu bir barış kentidir. İzmir AKP'nin kadın düşmanlığına asla mahal vermeyecek önemli yaşam alanlarındandır. Onların yaratmak istediği gibi geceleri güvensiz, gündüzleri düşmanlıkla kirlenmiş bir kent değildir. HDP'nin eşbaşkanlık, eşit temsiliyet ve eşitlik temelli parti ideolojisinin yansımasıdır İzmir. 

Üstelik İzmir bir kadın kentidir ve AKP İzmir'den özellikle bunu çalmak istemektedir.

Şimdiden söyleyelim: Özellikle İzmir'e yaklaşımını fetihçi, zorba ve düşmanca kuran AKP, yerel seçimde erilliğini tescilleten Zeybekçi'yle eli boş dönecektir. Kadınlar bu zihniyeti şimdiden mahkum ve mağlup etmiştir bile. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler