HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu AKP'yi Sovyetler Birliği Komünist Partisine benzetti

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, AKP'yi Sovyetler Birliği Komünist Partisine benzetti, “Sizler Bolşevik’siniz, bizler de Menşevik gibi hissediyorum burada ve Bolşevikler de Duma’da çoğunluktaydı. Onların istediği oldu, onların isteği üzerinden sistem belirlendi ve sistem özü itibarıyla devletçiydi” dedi.

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu AKP'yi Sovyetler Birliği Komünist Partisine benzetti

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP’li 8 milletvekili tarafından verilen 71 maddelik kanun teklifinin görüşmeleri sürerken söz alan Komisyon üyesi HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, muhalefet olarak iktidara ayna olmaya çalıştıklarını, esas itibarıyla yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Katırcıoğlu, tüm yasaların altında Cumhurbaşkanına gönderme yapan bir düzenleme yapıldığına dikkat çekerek, “Bu sistemde anlaşılan o ki, Sayın Cumhurbaşkanı Danışmanı Mehmet Uçum’un da söylediği gibi, esasında Cumhurbaşkanı tek kişilik hükûmet” dedi.

AKP’yi Bolşevikler’e benzetti 

Kendisinin sol siyasetten gelen bir kişi olduğunu belirten Katırcıoğlu şöyle devam etti:

''Ben sol siyasetten gelen bir insan olarak sizleri şöyle görüyorum: Sizler bu ülkede bir tür Sovyetler Birliği kurmaya çalışıyorsunuz gibi geliyor bana yani -gerçekten tuhaf ama- sizler Bolşevik’siniz, bizler de Menşevik gibi kendimi hissediyorum burada. Bolşevikler de Duma’da çoğunluktaydı ve onların istediği oldu, onların isteği üzerinden sistem belirlendi ve sistem özü itibarıyla devletçiydi. Yani bir “gros plan” vardı, her şeyi planlıyordu. Kimin ne giyeceğine, kimin ne yiyeceğine neredeyse karar veriyordu. Süreyya Bey, siz de duyun, Adalet ve Kalkınma Partisini bir tür Sovyetler Birliği, Sovyetler Birliği Komünist Partisine benzettiğimi söylüyorum.''

‘Burada münazara gibi bir şey yapıyoruz’

Teklifi getiren milletvekilinin sorduğu bir soruya “Devletin çıkarları söz konusu olduğu zaman herkes ona uymak zorundadır” şeklinde bir yanıt verdiğini anlatan Katırcıoğlu şöyle devam etti:

''Sovyetler Birliği’nde de böyleydi esasında; evet, öyleydi. Fakat arkadaşlar, bu tuhaf gelmiyor mu size? Devlet ve millet tek bir bütün değildir ki; farklılıkları vardır, farklı kurumları vardır ve demokrasiler esasında bu farklılıkları bir tür ortak akla getirmeye çalışan mekanizmaları ima eder. Fakat burada, bizim gördüğümüz hakikaten tuhaf bir durum var. Bugün, Parlamentoda yapılan siyaset değildir. Siyaseti Sayın Cumhurbaşkanı aldı, 16 bakanıyla ve kendi medyasıyla yukarıya çıkardı ve bizler esasında burada siyaset yapmıyoruz bence, burada münazara gibi bir şey yapıyoruz.''

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler